• Deweloperzy przeżywają trudny okres. Wysokie koszty, brak bodźców, które mogłyby napędzić popyt - to tylko niektóre z barier hamujących rozwój rynku.
  • W efekcie w tym roku mamy sporą liczbę mieszkań oddanych do użytku, ale niebezpiecznie mało mieszkań w planach i w budowie.   
  • Rząd zapowiada wiele działań i kierunków, które mogą mieć istotny wpływ na działalność deweloperów. Z jednej strony mamy zamierzenia rządu zw. z walką z tzw. „patodeweloperką”, z drugiej program kredyt na 2 proc.

Ubiegły rok nie był łatwy dla deweloperów. Wysoka inflacja, kolejne podwyżki stóp procentowych, wysokie ceny materiałów i wykonawstwa spowodowały znaczne wyhamowanie sprzedaży mieszkań nawet o kilkadziesiąt procent.

W największych miastach obserwowaliśmy spadek ogólnej sprzedaży mieszkań nawet o 40 proc. – zaznaczyła dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapolu.

W podcaście dla PropertyNews.pl Iwona Sroka skomentowała aktualną sytuację na rynku i oceniła, jak zamierzenia rządu, m.in. te związane z walką z tzw. „patodeweloperką” czy program kredyt na 2 proc. mogą wpłynąć na rynek.

Członkini zarządu Murapolu wskazała, jak ważne może okazać się doświadczenie dewelopera, produktu odpornego na gospodarcze zawirowania i dopasowanie oferty do bieżącej sytuacji rynkowej.

W tym trudnym dla rynku mieszkaniowego okresie nasze wyniki sprzedaży lokali dla klientów detalicznych były zbliżone do bardzo dobrego 2021 roku – mówi dr Iwona Sroka.

Murapol tylko w 2023 roku wprowadził do sprzedaży ponad 330 mieszkań i zapowiada kolejne inwestycje.

Planujemy kolejne projekty w miastach, w których już działamy, m.in. w Łodzi i Gdańsku, ale na mapie naszych inwestycji pojawią się nowe miasta, np. Chorzów – wylicza dr Iwona Sroka.

Przez 22 lata Murapol wzniósł 380 budynków, w których, według szacunków firmy, mieszka ok. 70 tys. osób. 

Czy rynek deweloperski czekają konsolidacje? A może deweloperzy będą walczyć o większe udziały w rynku? Kiedy możemy spodziewać się wzrostu liczby nowych inwestycji i czy ceny mieszkań będą rosnąć? 

Posłuchaj podcastu!

 

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl