• Grupa Arche kupiła w Konstancinie-Jeziornie Królewską Fabrykę Papieru oraz ponad 56 hektarów wokół historycznego obiektu.
  • Zbuduje tu osiedle mieszkaniowe z usługami, zajmie się rewitalizacją tej przestrzeni.
  • Tematem zainteresowali się mieszkańcy Konstancina. Pytają: co z drogami i obwodnicą?
  • Mieszkańcy Konstancina: "Z dojazdem do i wyjazdem z Konstancina będzie masakra. Już nie jest najlepiej".
  • Kiedy powstanie obwodnica Konstancina-Jeziorny?

Po publikacji o nowej inwestycji Arche w Konstancinie na fejsbukowych grupach lokalnych mieszkańców zawrzało. Nie chodzi jednak o samą inwestycję, ale o jej skutki dla miejskiej komunikacji oraz rozwiązań transportowych, w tym obwodnicy Konstancina-Jeziornie.

"Nie wyobrażam sobie tego przy obecnym stanie/ilości dróg dojazdowych..." - pisze p. Magdalena.

"Z dojazdem do i wyjazdem z Konstancina będzie masakra. Już nie jest najlepiej. Czas uciekać..." - pisze p. Ewa.

"Fajnie tylko, niech zadbają o infrastrukturę.... inaczej tego nie widzę tylko niekończące się korki...." - pisze p. Monika.

Przebieg planowanej obwodnicy Konstancina-Jeziorna. fot. Google Maps
Przebieg planowanej obwodnicy Konstancina-Jeziorna. fot. Google Maps

Co z obwodnicą Konstancina

Obwodnica Konstancina jest zapowiadana od dawna, ale nikt jeszcze nie widział nawet jej ostatecznego planu, a co dopiero walców i ciężarówek z asfaltem.

Jak donosił niedawno przegladpiaseczynski.pl, "potrzebna na przedwczoraj obwodnica Konstancina utknęła w miejscu kilka lat temu. Powodem były najpierw protesty mieszkańców Cieciszewa i Parceli, potem stanowcze 'nie' konserwatora zabytków w kwestii przesunięcia zabytkowej kapliczki w Moczydłowie". Impas trwa od 2018 roku. 

Do tych przeszkód dochodzi kolejna: spór o priorytety inwestycyjne. Burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna Kazimierz Jańczuk i część radnych optuje za pracami nad obwodnicą w zaplanowanym przebiegu drogi 724, a starosta piaseczyński Ksawery Gut i podzielający jego argumenty radni za budową obwodnicy w nowym przebiegu drogi 721. Oba warianty ostatecznie powinny trafić do budżetu marszałka województwa.

Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziorna. Fot. Grupa Arche
Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziorna. Fot. Grupa Arche

O wypowiedź na temat możliwości przyspieszenia prac nad obwodnicą Konstancina-Jeziornie poprosiliśmy wczoraj starostę piaseczyńskiego - czekamy na odpowiedź.

Inwestycji w Konstancinie przybywa. A a co z drogami?

Czy potrzeby zwiększającej się społeczności miasta są wystarczającym powodem, aby doprowadzić do wspólnej koncepcji? – Sprawa obwodnicy to jest temat nośny od kilku kadencji – twierdzi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Cieślawski, cytowany przez piaseczyński portal. 

Czy zatem planowana inwestycja Arche przyspieszy decyzję w sprawie przebiegu obwodnicy i samą jej realizację?

Niestety, wygląda na to, że jeszcze nie. Spór wokół wariantu obwodnicy nadal nie jest rozstrzygnięty, a kolejne spotkania nie przybliżają stron do wspólnego rozwiązania. 

Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziorna. Fot. Grupa Arche
Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziorna. Fot. Grupa Arche

Zapytaliśmy o to burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, który przypomniał, że inwestycja pod względem budżetowym leży w gestii samorządu województwa i - jak podsumował jedno ze spotkań w sprawie obwodnicy - dopóki plan budowy obwodnicy nie zostanie wpisany do budżetu, nic się w sprawie nie wydarzy.

Nie tylko obwodnica

Burmistrz przypomniał także, że w tym roku ma zostać zamknięte studium wykonalności dla projektu kolei pasażerskiej, która mogłaby wspierać komunikację z dotychczasowych i nowych osiedli. Wykonawcą linii jest Kolej Plus, a władzom Konstancina została przedstawiona koncepcja jej przebiegu (od konstancińskiego Mirkowa do Warszawy). Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z projektem niebawem, w czasie otwartego spotkania. 

Według naszych informacji realizacja linii kolejowej będzie jednak najprawdopodobniej odsunięta w perspektywie po roku 2030. 

 Arche zbuduje nie tylko mieszkania

Przypomnijmy, Arche oraz powiązana z nią kapitałowo spółka kupiły od Metsa Tissue Poland prawo użytkowania wieczystego i prawo własności działek okalających teren Królewskiej Fabryki Papieru o łącznej powierzchni ponad 56 ha. Zakupiony teren stanowił część dawnej fabryki papieru należącej do Metsa Tissue Poland. Stoi na nim kilka historycznych budynków oraz komin.

Arche planuje rewitalizację w Konstancinie
Arche planuje rewitalizację w Konstancinie

Na nabytych działkach spółki planują realizację osiedla budynków usługowych oraz mieszkalnych wielorodzinnych, którego centrum kulturalno-usługowym stanie się zrewitalizowana przez Arche Królewska Fabryka Papieru.

Jak zapowiada Arche, inwestycja ma dostarczyć nie tylko mieszkania, ale ma mieć także swój wymiar społeczny: – W budynku, w którym kiedyś pracowały holendry – maszyny produkujące celulozę, a więc będącym niegdyś sercem papierni, urządzimy muzeum papiernictwa oraz salę kinową i teatralną. To miejsce ma żyć – podkreśla Piotr Grochowski z Arche.

Przykładami przekształcania dawnej fabryki na miejsce dla lokalnej społeczności jest choćby dawna kotłownia, gdzie powstanie miejski plac oraz targowisko. Mniejsze budynki zostaną zaadaptowane na restauracje, kawiarnie oraz pracownie lokalnych rzemieślników.

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje