• Nowe projekty mieszkaniowe Echo Investment ruszą w kolejnych kwartałach.
  • Będziemy koncentrować się na projektach zlokalizowanych centralnie. Chcemy pojawić się też w Trójmieście - mówi Maciej Drozd, Echo Investment.
  • Maciej Drozd: Rynek mieszkaniowy będzie się rozwijał, więcej mieszkań będzie sprzedawanych, a ich ceny będą rosły.
  • W pierwszym kwartale 2023 r. grupa sprzedała 374 mieszkania i miała 2863 lokale w budowie.
  • Zarząd ocenia, że będzie w stanie utrzymać notowaną w segmencie mieszkaniowym marżę na poziomie ok. 30 proc.
  • W obszarze mieszkań na wynajem, grupa podtrzymuje cel budowy 10 tys. mieszkań w perspektywie 2025 r.

Echo Investmenst zaprezentowało wyniki finansowe za I kw. 2023 roku. Z tej okazji odbyło się spotkanie z zarządem grupy, na którym omówiono strategię działania firmy w najbliższych kwartałach. Co planuje Echo Investment?

Towarowa 22 rośnie w Warszawie - największy projekt w historii Echo

Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment rozpoczął spotkanie od prezentacji najnowszego projektu grupy - inwestycji Towarowa 22, która rośnie w Warszawie. Powstaną tu biura, mieszkania na sprzedaż i wynajem, powierzchnie pod restauracje i punkty usługowe.

- Towarowa to największy projekt w historii Echo. Zlokalizowany będzie na 6,5-hektarowej działce, w Warszawie. Projekt został niedawno uruchomiony. Pierwszy biurowiec już jest w trakcie budowy. Miasto Warszawa udostępniło projekt planu zagospodarowania przestrzennego, na którym widzimy, że projekt już jest widoczny. Zamierzamy domknąć tę inwestycję jak najszybciej, z punktu widzenia wszystkich pozwoleń - mówił Maciej Drozd.

Dodał, że część mieszkaniowa projektu będzie całkowicie wykonana przez Echo. Z kolei część komercyjna zostanie zrealizowana na zasadzie współpracy joint-venture z  AFI Europe, która obejmie w projekcie 70 proc. udziałów.

- Jesteśmy dumni z tego, że zaczynamy taki duży projekt, który będzie powodem do dumy dla nas i mieszkańców Warszawy - przekonywał Maciej Drozd.

"Tworzymy jednego z największych deweloperów". Biznes mieszkaniowy Echo włączony do Archicom

Przedstawiciele grupy przypomnieli, że biznes mieszkaniowy Echo Investment zostanie włączony do spółki Archicom. To działanie jest związane ze strategią rozwoju grupy, która zakłada osiągnięcia pozycji lidera rynku mieszkaniowego oraz komercyjnego.

Do tej pory Archicom był deweloperem aktywnym na rynku wrocławskim. Echo przekaże swoje projekty w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi do Archicomu. W ten sposób stworzymy jednego z największych deweloperów w Polsce, jeśli chodzi o budowę mieszkań - wyjaśnił Maciej Drozd.

Dodał, że Echo teraz skupi się na rozwijaniu segmentu nieruchomości komercyjnych, mieszkaniach na wynajem oraz tworzeniu wielofunkcyjnych projektów „destination”.

Jesteśmy przekonani, że mieszkania na wynajem to segment z dużym potencjałem na rozwój, podobnie jak mieszkania na sprzedaż. Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, zamierzamy rozwijać się nie tylko w miastach, w których jesteśmy obecni, ale chcemy również pojawić się w Trójmieście - mówił Maciej Drozd.

Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment dodał, że rynek mieszkaniowy będzie się konsolidował.

Duzi deweloperzy stają się jeszcze więksi. Na rynku będzie coraz więcej konsolidacji. Będziemy też widzieć, że więksi deweloperzy będą mieć większe udziały w rynku - mówił Nicklas Lindberg.

Echo zwiększa sprzedaż 

Lindberg potwierdził, że sytuacja na rynku mieszkaniowym się stabilizuje. Do końca marca 2023 r. grupa Echo-Archicom sprzedała 374 mieszkania i miała 2 863 lokale w budowie. Łącznie firmy planują w tym roku start kolejnych 2,5 tys. 

- Obserwujemy wzrost zarówno wolumenu sprzedaży, jak też wzrost cen. Uważamy, że trend wzrostowy na rynku mieszkaniowym będzie się utrzymywał. Rynek będzie się rozwijał, więcej mieszkań będzie sprzedawanych, a ich ceny będą rosły - wyjaśnił Maciej Drozd.

Wzrost sprzedaży mieszkań będzie widoczny. Ich ceny będą rosnąć, bo będzie mała podaż na rynku. We Wrocławiu sprzedajemy dużo. Nieco mniej w Warszawie, ale to wynika z tego, że w tym mieście mamy mniej mieszkań. W drugiej połowie roku pojawi się duża podaż w Warszawie, będziemy mieli więc dobrą sprzedaż w drugim kwartale i drugiej połowie roku -  ocenił prezes Nicklas Lindberg.

Dodał, że po rozpoczęciu realizacji nowych projektów w Warszawie, w drugiej połowie roku powinien być widoczny zdecydowany wzrost sprzedaży w grupie.

Echo koncentruje się na tworzeniu banku ziemi

Echo koncentruje się teraz na rozwoju banku ziemi pod kolejne inwestycje oraz zwiększeniu marży. 

W obszarze mieszkań na wynajem, grupa podtrzymuje cel budowy 10 tys. mieszkań w perspektywie 2025 r.

- Kupujemy nowe działki, bo uważamy, że popyt na rynku będzie rósł i chcemy być na to gotowi. Powinniśmy być w stanie utrzymać wysokie marże. Chcemy wybudować około 10 tys. mieszkań na wynajem do 2025 roku. Jeśli chodzi o segment mieszkaniowy, koncentrujemy się na projektach zlokalizowanych centralnie, tu bowiem popyt na mieszkania jest bardzo duży. W przypadku mieszkań na wynajem skupiamy się na ukończeniu budowy istniejących projektów i będziemy tworzyć kolejne - wyjaśnił Maciej Drozd.

Resi4Rent działa już piąty rok. Mamy wybudowanych około 3,5 tys. mieszkań, w budowie jest kolejne 3 tys. Zrobiliśmy wszystko, aby osiągnąć cel 10 tys. mieszkań - dodał Lindberg.

Nicklas Lindberg ocenił, że Echo powinno być w stanie utrzymać marżę na poziomie ok. 30 proc.

- Mamy marżę na poziomie ok. 30 proc. i widzimy, że będziemy w stanie ją utrzymywać. Duże znaczenie będą miały projekty jak np. Towarowa w Warszawie - to 200 tys. mkw., z czego 50 tys. mkw. to mieszkania. To będzie bardzo zyskowny projekt - powiedział prezes.

Dodał, że Echo kupuje kolejne grunty i przechodzi do etapu pozyskiwania pozwoleń na budowę. Szczególnie jeśli chodzi o inwestycje w Warszawie.

- To najbardziej zyskowny segment. Jest ograniczona liczba nowych projektów na rynku - dla nas to duża szansa. Koncentrujemy się na Warszawie, Wrocławiu i Krakowie bo uważamy, że tu będzie największy popyt. Jeśli chodzi o grunty jesteśmy zabezpieczeni na 4 lata - wyjaśnił Nicklas Lindberg.

Echo-Archicom wypłaca dywidendę

Maciej Drozd wyjaśnił, że grupa dokonała 24 maja br. emisji obligacji na kwotę 140 mln oraz rozpoczęła proces wypłaty dywidendy.

Spółka Archicom zdecydowała się jeszcze w grudniu 2022 r. wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy z zysku 1,09 zł. W tym roku spółka wypłaci kolejne 2,12 zł za akcję.

Na ten sam krok zdecydowała się Echo Investment. W tym wypadku zaliczka wyniosła 0,22 zł i na akcję i już została wypłacona. Wiceprezes wyjaśnił, że dla Echo wydano rekomendację o wstrzymaniu wypłaty dodatkowej dywidendy. 

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje