• Deweloperzy mieszkaniowi opublikowali kwartalne wyniki sprzedaży. 
  • Po około półtorarocznym hamowaniu koniunktury, niemal u wszystkich widać odbicie.
  • Pozytywnym impulsem dla sektora mieszkaniowego w średnim terminie powinny być zapowiadane rządowe programy wsparcia dla kredytobiorców.
  • Deweloperzy uzupełniają banki ziemi. 

Sprzedaż mieszkań w największych polskich miastach w I kw. 2023 roku była wyższa niż w ostatnich miesiącach minionego roku. Według danych podanych przez JLL, na 6 największych rynkach sprzedano w tym czasie ponad 11,4 tys. mieszkań, co jest 34-proc. wzrostem względem ostatniego kwartału 2022 r. 

JLL podał, że w I kw. br. nadal największy udział kupujących stanowili klienci gotówkowi, chociaż zmniejszenie bufora ostrożnościowego przez KNF - do 2.5 punktów procentowych dla kredytów o okresowo stałej stopie - spowodowało wzrost zdolności kredytowej i wzrost popytu kredytowego.

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy?

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży przez deweloperów notowanych na giełdzie. Po około półtorarocznym hamowaniu koniunktury, niemal u wszystkich widać odbicie. Najlepszy wynik, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży w porównaniu do I kw. 2022 roku, zanotowały spółki Ronson (+135) i Inpro (+106).

Największe spadki z kolei miały deweloperzy Echo-Archicom (-47%), Wikana (-56 %) i Atal (-46%). 

Dom Development w I kw. zanotował 158,8 mln zł zysku

Grupa Dom Development w pierwszym kwartale 2023 r. sprzedała netto 914 lokali (+21 proc. rdr), i przekazała klientom 1 350 mieszkań (+23 proc.).

Poprawa sprzedaży grupy rozpoczęta pod koniec ubiegłego roku, była kontynuowana w pierwszym kwartale tego roku. Obserwujemy symptomy stabilizacji rynku. Od kilku miesięcy stopy procentowe nie wzrosły, co zmniejszyło poczucie niepewności wśród potencjalnych klientów i zachęciło ich do zakupu mieszkań. Liczba sprzedanych mieszkań utrzymuje się na dobrym poziomie. W pierwszym kwartale 2023 roku obserwowaliśmy także realizację odłożonego popytu z ubiegłego roku - podsumował Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Na koniec marca 2023 r. Dom Development miał ponad 2,3 tys. lokali w swojej ofercie - w Warszawie było to 618 lokali (-22 proc. rdr), w Trójmieście 840 (+43 proc. rdr), we Wrocławiu 555 lokali (+45 proc. rdr) oraz 299 w Krakowie (-6 proc. rdr).

W pierwszym kwartale 2023 r. Dom Development wprowadził do realizacji 10 nowych inwestycji z 1 375 lokalami. Były to m.in. takie projekty jak osiedla Urbino oraz Jagiellońska (Warszawa), Apartamenty Nad Rzeką oraz Osiedle Zielna (Wrocław), Osiedle Lema (Trójmiasto), czy Osiedle Górka Narodowa (Kraków).

Atal zanotował spadek. Teraz kupuje grunty 

W I kwartale 2023 roku grupa Atal miała 189,5 mln zł przychodów wobec 406,4 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowany zysk netto firmy wyniósł 54,1 mln zł wobec 109 mln zł przed rokiem.

W pierwszym kwartale deweloper zakontraktował 406 lokali. Tegoroczne plany sprzedaży zakładają sprzedaż na poziomie podobnym do wyniku z 2022 roku, gdy grupa Atal zawarła 2091 umów deweloperskich i przedwstępnych.

Przejściowe trudności z dostępem do kredytów hipotecznych nie wpływają na nasze długoterminowe podejście do sektora nieruchomości i rynku pierwotnego. Spodziewamy się również pozytywnego efektu rządowego programu wsparcia, który ma zostać uruchomiony w drugiej połowie tego roku - powiedział Zbigniew Juroszek, prezes Atal.

Deweloper zapowiada nowe inwestycje. W 2023 roku wprowadzi do sprzedaży 18 projektów na ok. 3,3 tys. mieszkań. Na posiadanych gruntach łącznie w latach 2023-2028 będzie mógł wybudować 83 projekty mieszkaniowe.

Develia na dużym plusie

W I kwartale br. deweloper sprzedał 533 mieszkania w porównaniu do 409 w IV kwartale 2022 r., co oznacza wzrost o 30 proc. Wobec rekordowego dla Develii I kwartału ubiegłego roku, w którym sprzedano 603 mieszkania, odnotowano spadek o 12 proc.

W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. najwięcej mieszkań znalazło nabywców w projektach Aleje Praskie w Warszawie oraz Centralna Park i Grzegórzecka 77 w Krakowie. W I kwartale br. Develia sprzedała też 24 lokale w projektach Lizbońska na Saskiej Kępie oraz Ursynów #22 w Warszawie, realizowanych we współpracy joint venture z deweloperem Grupo Lar.

Od początku roku obserwujemy kontynuację tendencji wzrostowej rynku, która rozpoczęła się już w IV kwartale ubiegłego roku. Widzimy w oddziałach, że ten trend utrzymuje się i chcemy go wykorzystać, by dalej zwiększać nasz udział w rynku - mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii.

W I kwartale 2023 r. spółka przekazała 441 mieszkań w porównaniu do 186 lokali rok wcześniej. Cel zarządu to przekazanie 1900-2050 lokali w 2023 r.

W pierwszych trzech miesiącach roku Develia poszerzyła ofertę o 591 lokali z rozpoczętymi budowami. W 2023 r. spółka planuje wprowadzić do oferty i rozpocząć budowę 1850-2050 mieszkań.

Lokum Deweloper kontynuuje inwestycje

Lokum Deweloper zamyka I kw. br. na sporym plusie. W wyniku sprzedaży rozpoznano 106 lokali (+68 proc. r/r). W tym czasie umowami deweloperskimi i przedwstępnym objętych zostało 156 mieszkań (+114 proc. r/r). Na koniec marca br. Lokum Deweloper miał również zawarte 72 umowy rezerwacyjne (+41 proc. r/r). Oferta grupy obejmowała 591 lokali, z czego 46 proc. to mieszkania gotowe do odbioru. Z końcem I kwartału deweloper prowadził budowy obejmujące 696 lokali.

Raportowana przez nas w I kwartale br. marża w wysokości niespełna 16 proc. jest wynikiem przekazania lokali, których realizację rozpoczęliśmy 2 lata temu, na gruntach zakupionych przez nas kilka lat wcześniej, w niskich cenach. Dziś takie ceny działek są już niestety nieosiągalne. Również koszty budowy tych projektów oparte były o stawki sprzed podwyżek cen materiałów i wykonawstwa, sięgających 40 proc. - wyjaśnił Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Dekpol sprzedał więcej

Dekpol w I kw. br. sprzedał 93 mieszkania. To o 33 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu rok temu.  W wyniku finansowym 1 kw. 2023 rozpoznanych zostanie 108 lokali w porównaniu do 73 rok temu.

Planowany na 2023 rok cel grupy Dekpol w odniesieniu do sprzedaży lokali na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych to 430 lokali. Celem segmentu deweloperskiego jest rozpoznanie w 2023 roku przychodów na poziomie 308 mln zł, na co składać się będzie  rozpoznanie w wyniku finansowym lokali mieszkalnych, apartamentowych oraz przychody z realizacji inwestycji w formule PRS.

Na koniec marca 2023 roku oferta Dekpol Deweloper obejmowała 714 lokali dostępnych do sprzedaży.

Ostatnie miesiące pokazują, że sytuacja na rynku nieruchomości unormowała się i zaczynają być widoczne pierwsze pozytywne sygnały od strony popytu. Dodatkowym pozytywnym impulsem dla sektora mieszkaniowego w średnim terminie powinny być zapowiadane rządowe programy wsparcia dla kredytobiorców. Śledzimy to, co dzieje się w makrootoczeniu i legislacji, żeby jak zawsze być dobrze przygotowanym od strony ofertowej. Pod tym kątem patrzymy także na nasz bank ziemi – chcemy optymalnie wykorzystać te nieruchomości, które już mamy, a także dołączać do niego kolejne działki z potencjałem - mówi Sebastian Barandziak, prezes Dekpol Deweloper.

 Echo-Archicom widzi tendencję wzrostową

Grupa Echo-Archicom sprzedała 374 mieszkania w I kw. 2023 r. wobec 703 umów zawartych rok temu i przekazała 293 lokale w porównaniu do 400 lokali  w I kw. 2022 r.

Deweloper przekazał klientom 293 mieszkania (z czego 129 lokali Archicom), w porównaniu do 400 lokali przekazanych w pierwszym kwartale 2022 r.”

Grupa jest gotowa na wzrost sprzedaży w 2023 r. Planuje rozpocząć budowę blisko 2,5 tys. mieszkań. Projekty, których budowa ma się rozpocząć w 2023 r., znajdują się we Wrocławiu (37 proc.), Warszawie (33 proc.), Poznaniu (16 proc.), Krakowie i Łodzi (po 8 proc.).

Rynek mieszkaniowy, mimo trudnych warunków, jest aktywny. Od sierpnia ubiegłego roku w każdym miesiącu widzimy rosnącą liczbę transakcji oraz wzrost zainteresowania klientów. Dlatego inwestujemy w kolejne projekty. Jest to dla nas istotne też ze względu na to, że na wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale wpływ miała niewielka liczba mieszkań w naszej ówczesnej ofercie. Obecnie w ofercie mamy ponad 1,2 tys. mieszkań, a w 2023 r. planujemy rozpocząć budowę około 2,5 tys. kolejnych, w związku z tym spodziewamy się znaczącego wzrostu sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku - powiedział prezes Echo Investment Nicklas Lindberg. 

Inpro sprzedał o 18 proc. więcej niż rok temu

Inpro w I kw. br. sprzedał 167 lokali, o 18 proc. więcej kwartał do kwartału i 106 proc. więcej niż rok wcześniej.  W I kw. 2023 roku grupa przekazała klientom łącznie 94 mieszkania.

Wyraźna poprawa w Ronson

Ronson w I kw. sprzedał 223 mieszkania, o 55 proc. więcej kwartał do kwartału i 125 proc. więcej niż w I kw. 2022 r. 2 lokale zostały sprzedane w projekcie Ursus Centralny, 48 lokale w projekcie Viva Jagodno oraz 36 lokali w projekcie Miasto Moje.

Deweloper w tym czasie przekazał klientom klucze do 37 mieszkań. Przychody spółki wyniosły 21,8 mln zł wobec 112,4 mln zł rok wcześniej.

Porównanie wyników kwartał do kwartału pokazuje wyraźną poprawę warunków rynkowych, ale też nastrojów klientów. Zakładam, że jest to związane z kolejnymi decyzjami RPP dotyczącymi nie podnoszenia stóp procentowych, czy zapowiedziami rządu na temat ułatwień takich jak kredyt na 2 proc. Myślę też, że klienci doskonale rozumieją, że inwestowanie w nieruchomości chroni wartość pieniądza, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji. Wyrazem tego jest zwiększony popyt, na który już teraz odpowiadamy solidnym uzupełnieniem podaży. Widzimy już znaczne odbicie rynkowe i spodziewamy się, że ta dynamika będzie się utrzymywać, a II kwartał 2023 r. będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący pod względem wyników - skomentował prezes firmy Boaz Haim.

Bank ziemi Ronson umożliwia budowę 4 132 lokale w Warszawie, Poznaniu oraz Szczecinie. Ponadto deweloper podpisał 4 umowy przedwstępne na zakup działek w Warszawie, na których będzie możliwa budowa kolejnych 2 244 mieszkań . 1472 jednostek dedykowanych jest platformie najmu instytucjonalnego LivinGO.

Ronson Development prowadzi aktualnie 12 projektów (oraz ich etapów), na łączną sumę 1 058 lokali.

Unidevelopment sprzedał o ponad 4 proc. mniej

Unidevelopment z Grupy Unibep w I kwartale br. sprzedał 107 lokali. To o 4,5 proc. mniej niż rok wcześniej, a wobec IV kwartału ub.r. o 66 proc. mniej.

W I kw. tego roku zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania mieszkaniami w porównaniu do ostatniego kwartału 2022 roku. Szczególnie wyraźne ożywienie w naszych biurach sprzedaży odnotowaliśmy w marcu. W kolejnych kwartałach planujemy rozpocząć budowę nowych inwestycji i dalszych etapów obecnie realizowanych projektów, by wykorzystać widoczny potencjał rynku - powiedział prezes Zbigniew Gościcki.

W I kw. 2023 r. grupa  prowadziła sprzedaż w sześciu projektach, co przełożyło się na portfel 352 mieszkań dostępnych w ofercie na koniec tego okresu. Najwięcej nabywców znalazły lokale w poznańskiej inwestycji Fama Jeżyce (55 mieszkań), gdzie obecnie grupa realizuje 3. etap projektu.

JHM Development znalazł nabywców na 72 mieszkania

JHM Development z portfela Mirbudu w I kw. sprzedała 72 lokale, o 10 proc. mniej rok do roku i 29 proc. mniej kwartał do kwartału. Deweloper zakłada ze sprzedaż w całym 2023 roku przekroczy 350 mieszkań. 

Na koniec I kw. 2023 r. w ofercie JHM Development było 867 mieszkań w budowie oraz 175 gotowych.

Wikana podsumowuje sprzedaż

Wikana w okresie styczeń, luty i marzec sprzedał 38 lokali. To o 52 proc. więcej kwartał do kwartału, ale o 57 proc. mniej niż rok wcześniej.

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl