• Apartamenty luksusowe stanowią 1 proc. rynku.
  • Klasa premium to nieruchomości kosztujące od trzech do czterech mln zł.
  • Pandemia nie miała negatywnego wpływu na segment premium.

Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce to nadal nisza. Według analiz JLL z jesieni 2021 roku apartamenty takie stanowią zaledwie 1 proc. rynku, co w praktyce oznacza, że kupujący poszukujący na rynku deweloperskim nieruchomość klasy premium mieli w połowie minionego roku w Polsce do wyboru zaledwie ok. 300 tego typu mieszkań.

Jak zauważa jednak Karolina Kaim, prezes Blueprint Group segment ten w Polsce ciągle ewoluuje, a oczekiwania zamożnych klientów są coraz większe. O klasie premium zaczynamy mówić w przypadku kiedy nieruchomość kosztuje od ok. trzech do czterech mln zł.

Karolina Kaim, prezes Blueprint Group
Karolina Kaim, prezes Blueprint Group

Łaskawe czasy dla segmentu premium

Jak wskazują analizy firmy JLL rynek nieruchomości luksusowych jest wyjątkowo odporny na zmieniające się warunki otoczenia. Eksperci tej firmy podkreślają, iż pandemia, która odcisnęła piętno na niemal wszystkich gałęziach rynku nieruchomości, nie miała negatywnego wpływu na segment premium. Co więcej można było zaobserwować wzmożone zainteresowanie ze strony osób poszukujących wyjątkowych aktywów.

Trend ten potwierdza także Karolina Kaim. Przypomniała czas, kiedy jeden z najbardziej prestiżowych projektów – wieża mieszkaniowa Cosmopolitan w Warszawie – była w sprzedaży, ówczesne ceny w granicach 20 tys. zł za mkw. wydawały się bardzo wysokie. – Obecnie średnia warszawska wynosi powyżej 12 tys. zł za mkw. A nieruchomości kupowane kilka lat temu po 20 tys. zł za mkw. obecnie sprzedają się w cenie 50 tys. zł za mkw. – wyjaśniła prezes spółki Blueprint Group.

Cosmopolitan doceniony przez prezydent Warszawy

Raport JLL wskazuje, że w stolicy ceny ofertowe w segmencie lux w latach 2014-2021 podskoczyły aż o 68 proc. Dla całej oferty na rynku pierwotnym wzrost średniej ceny wyniósł w tym samym czasie 52 proc., a dla segmentu mieszkań popularnych zaledwie 40 proc. - Najlepsze adresy stale rosną na wartości. Kapitał szuka zawsze albo ochrony, albo okazji. I te dwa aspekty będą bardzo ważne w okresie turbulencji ekonomicznych. Rok 2021 był zdecydowanie rokiem ochrony. Ten rok będzie raczej rokiem poszukiwania okazji – komentuje Karolina Kaim.

Ewa Kumorek-Fedor, prezes Klub Inwestorek Indywidualnych
Ewa Kumorek-Fedor, prezes Klub Inwestorek Indywidualnych

Prowadząca webinar Marlena Kosiura, analityk portalu InwestycjewKurortach.pl dodała, że rynek premium rozwija się także w polskich górach i nad Bałtykiem. Choć jak zaznaczyła wśród tysięcy nowych apartamentów, które są w sprzedaży i planach tych prawdziwie luksusowych w granicach od trzech do czterech mln zł nie ma jeszcze zbyt wiele. Z kolei Ewa Kumrek-Fedor, prezes Klubu Inwestorek Indywidualnych przyznała, że wśród kobiet inwestujących w nieruchomości duże zainteresowanie budzą także apartamenty wakacyjne za granicą m.in. w USA, Dubaju czy na południu Europy.

 

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje