• Siedem grzechów głównych, które hamują rozwój mieszkalnictwa, zidentyfikował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).
  • To: nieżyciowe prawo i uznaniowość urzędnicza, długi czas wydawania pozwoleń, lęk urzędników przed podejmowaniem decyzji, brak ziemi i brak planów zagospodarowania, rosnące koszty inwestycji, przeciągające się uzgodnienia dotyczące przyłączeń dróg i mediów, wreszcie - blokowanie budów przez sąsiadów.
  • Wszystko to sprawia, że mieszkań powstaje mniej, niż mogłoby powstać" - pisze wtorkowa "Rz".

Gazeta wskazuje, że według autorów raportu PZFD, liczba wybudowanych mieszkań w ostatnich latach sukcesywnie rosła - od ponad 50 tys. w 2013 r. do ponad 140 tys. w ub.r.

- Kryzys gospodarczy, załamanie na rynku kredytów hipotecznych, niestabilność prawa i biurokracja sprawiły, że liczba nowych inwestycji dramatycznie spadła" - alarmuje cytowany w "Rz" PZFD.

W 2021 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 166 tys. mieszkań, w 2022 r. - 115 tys. W styczniu br. rozpoczęto budowę 5,8 tys. lokali - o ponad 20 proc. mniej niż w styczniu ub.r.

"Rzeczpospolita" zauważa, że prognozy nie są optymistyczne. - W całym 2023 r. deweloperzy rozpoczną budowę ok. 70-80 tys. mieszkań. Dla porównania - w ub.r. oddali do użytku 144 tys. mieszkań i domów - to 60 proc. wszystkich wybudowanych w tym czasie. Inwestorzy indywidualni wznieśli 91 tys. mieszkań i domów. Jedną z większych bolączek branży jest brak terenów pod osiedla. Działki, które są do wzięcia, nie zawsze są zlokalizowane tam, gdzie Polacy chcieliby mieszkać - pisze.

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje