• W konkursie na wielorodzinny budynek mieszkalny o obniżonej energochłonności nagrodzono pięć projektów.
  • Z nagrodzonych prac będą mogły bezpłatnie korzystać gminy.

Laureatami konkursu zostali:

  • Racing Green Interiors Ltd;
  • Rafał Mazur i Łukasz Gaj;
  • Łukasz Stępnik;
  • WAWW Pracownia Projektowa Mirosław Wojcieszak i Gąska Studio Łukasz Gąska Marta Sowińska-Gąska;
  • Młynarczyk Architekci Sp. z o.o.

Poza tym pięć projektów zostało wyróżnionych.

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu minister Buda wyraził przekonanie, że samorządy, które będą mogły korzystać z gotowych projektów, docenią te rozwiązania. Podkreślił, że konkurs ma na celu ułatwić budownictwo komunalne.

- Często jest tak, że samorządy muszą mieć jakiś motywator. Z jednej strony są to finanse i tutaj zrobiliśmy bardzo dużo, radykalnie zwiększyliśmy Fundusz Dopłat i zasady przyznawania środków na budownictwo komunalne. Z drugiej strony te wszystkie ułatwienia, jak gotowy projekt, prostota aplikowania o środki myślę, że przełożą się na to, że tych inicjatyw społecznych, samorządowych, komunalnych mieszkaniowych będzie coraz więcej - podkreślił Waldemar Buda.

Przypomniał, że w tym roku na budownictwo komunalne przekazano 1 mld zł. "Jeszcze w tym roku zakładamy, że z kilkaset milionów zł przekażemy" - dodał.

Zapowiedział też przeprowadzenie kolejnych podobnych konkursów architektonicznych.

- Niebawem będziemy ogłaszać konkurs na projekty domów jednorodzinnych większych niż 70 m kw. - poinformował. Będą to projekty domów do 120, 150 i 180 m kw.

Pod koniec marca rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który ma umożliwić wznoszenie domów jednorodzinnych powyżej 70 m kw. bez pozwolenia na budowę, podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m kw. Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby. W odróżnieniu do domów do 70 m kw. konieczne będzie jednak ustanowienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy.

 

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl