• Wzrasta zainteresowanie zakupem mieszkań.
  • Ożywienie na rynku stymuluje nowy program mieszkaniowy, a także perspektywa likwidacji podatku PCC dla osób kupujących pierwsze mieszkanie.
  • W maju chętnych na zakup było o ponad 14 proc. więcej niż w kwietniu oraz o 38 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku.
  • Popyt na mieszkania na wynajem się utrzymuje.

Dobra sytuacja wśród kupujących trwa już od początku tego roku. Coraz bliższy termin startu programu rządowego Bezpieczny Kredyt 2%, obniżenie przez KNF bufora hipotecznego z 5 pp. do 2,5 pp, a także prace nad zamianą wskaźnika WIBOR na WIRON, dobrze działają na nastroje kupujących.

Pamiętajmy również o planach zwolnienia osób kupujących pierwsze mieszkanie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), co zmniejszy koszty nabycia mieszkania z rynku wtórnego o 2 proc., czyli od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Głosy o niechybnie nadchodzących spadkach cen zdały się już całkowicie ucichnąć, a mimo to widzimy, że w samym maju chętnych na zakup było o ponad 14 proc. więcej niż w kwietniu oraz o 38 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku. To pokazuje jak zmieniły się nastroje na rynku nieruchomości, po trudnym minionym roku rosnących stóp procentowych i niepewnej sytuacji na arenie międzynarodowej.

Zainteresowanie najmem

Jeśli któryś segment rynku nieruchomości nie zalicza większych zmian, to jest nim rynek najmu. Sytuacja od dłuższego czasu nie zaskakuje - popyt nadal jest spory. Według danych homfi, liczba najemców w maju tego roku wyniosła 2088 osób, a na jedną ofertę przypadało 5 zainteresowanych. To o ponad 40 proc. więcej niż w kwietniu. To także najwyższy wyniki od września ubiegłego roku. Możemy śmiało założyć, że popyt na najem nadal będzie przewyższać podaż. Według naszego autorskiego systemu CRM homfi liczba ofert w maju była najwyższa od stycznia 2022, wciąż jest to kropla w morzu potrzeb.

Prognozy

Przyczyn ożywienia na rynku nieruchomości możemy dopatrywać się w lepszej sytuacji na rynku kredytowym.

Jak podaje Raport AMRON-SARFiN, w pierwszym kwartale 2023 roku liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła prawie 13 tys., a więc była o 16 proc. większa niż w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku. Ponadto wartość udzielonych kredytów była wyższa o 21 proc., niż pod koniec 2022 roku.

Jedną z przyczyn może być fakt, że od września zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stawka WIBOR 3M ustabilizowała się na poziomie 7,6 proc., by po kilku miesiącach spaść o 0,7 p.p. Dodatkowo zmianie na korzyść kupujących uległy warunki oceny zdolności kredytowej.

Do kolejnych czynników napędzających popyt należą: szybki wzrost płac, niska stopa bezrobocia oraz spowolnienie średniego wzrostu cen na rynku nieruchomości - ceny rosną mniej gwałtownie.

Biorąc pod uwagę mijające uczucie niepewności związane z wojną w Ukrainie, zatrzymanie stóp procentowych oraz prognozowany przez większość analityków spadek inflacji, która już w III kwartale tego roku może osiągnąć jednocyfrową wartość, możemy liczyć na prawdziwe odbicie na rynku nieruchomości po poprzednim roku stagnacji.

 

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl