• Olsztyn otrzymał ponad 5 mln zł dofinansowania na budowę 44 mieszkań. Wsparcie dostały także inne gminy w warmińsko-mazurskim:
  • Mrągowo - 18,8 mln zł;
  • Szczytno - 2 mln zł;;
  • Ełk 4,5 mln.
  • Łącznie - jak przekazano - do woj. warmińsko-mazurskiego trafi blisko 30,5 mln zł.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przekazał z kolei, że pieniądze, które trafią do regionu w tej transzy programu, pozwolą na wybudowanie 187 mieszkań. "Nadrzędnym celem działań rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wspieranie polskich rodzin" - podkreślał.

Jak informowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w ramach tej transzy z programu, który wspiera tani wynajem, przyznano ponad 350 mln zł dla 71 samorządów z 15 województw. Dzięki niej zbudowanych, wyremontowanych lub zaadaptowanych zostanie 1 763 lokali mieszkalnych. Powstanie też 118 nowych miejsc w schroniskach dla osób w kryzysie bezdomności oraz 60 miejsc w noclegowniach.

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to instrument, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, a bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak zapowiedział olsztyński magistrat, trzy bloki OTBS z 44 mieszkaniami powstaną przy ul. Zientary-Malewskiej. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 14,5 mln zł, z czego ponad 5 mln to wsparcie z rządowego programu. Budowa ma ruszyć we wrześniu i zakończyć się do końca przyszłego roku.

"To propozycja dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny, a jednocześnie zbyt bogatych, by otrzymać mieszkanie komunalne. Co ważne: najemcy nowych lokali mieszkalnych będą mogli skorzystać z rządowego programu dopłat do czynszu Mieszkanie na Start" - podawał urząd miasta.

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje