• W Nadarzynie pod Warszawą powstanie osiedle domów Zielona Wieś.
  • Na osiedlu wybudowanych zostanie 10 domów na działkach o powierzchni 1000 mkw.
  • Osiedle będzie ekologiczne i energooszczędne. 
  • W budynkach zaplanowano dachy pokryte rozchodnikiem, instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła i rekuperację.

Realizacja poszczególnych budynków jest planowana w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy z przyszłymi właścicielami.

Łącznie planowanych jest tu 10 domów. Na razie zbudowano jeden - pokazowy. Zaprojektowała go duńska firma, wychodząc naprzeciw ekologicznym trendom. Kolejne będą powstawać zgodnie z potrzebami przyszłych mieszkańców, ale i określonymi założeniami, dzięki którym oszczędzą oni nie tylko na rachunkach, ale i zadbają o środowisko.

Dachy budynków pokryte zostaną rozchodnikiem. fot. mat. pras.
Dachy budynków pokryte zostaną rozchodnikiem. fot. mat. pras.

- Zielona Wieś to nowe zrozumienie architektury, która powinna harmonizować z naturą. Nie chcemy, aby domy wyróżniały się z otoczenia, co jest obecnie dominującym trendem, ale żeby wtapiały się w przyrodę i były częścią krajobrazu. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z nowoczesności i innowacji, które łączymy z unikalnym charakterem tego miejsca. W Zielonej Wsi z pewności odnajdą się osoby, które są zainteresowane zrównoważonym stylem życia, szukają wytchnienia od miasta i kontaktu z przyrodą - mówi Elżbieta Wojtczak, inwestorka osiedla.

Sielskość i nowoczesność

Osiedle będzie tonąć w zieleni i wyróżniać pokryciem dachów rozchodnikiem, co jest jeszcze rzadkim rozwiązaniem w Polsce.  Zmieniający barwy wraz z porą roku rozchodnik ma nie tylko walory estetyczne, ale i praktyczne.

Stanowi dodatkową izolację termiczną, oszczędzając w porównaniu z konwencjonalnymi dachami 20-30 proc. energii. Gromadzi wodę deszczową, oczyszcza powietrze, reguluje temperaturę wewnątrz budynku. Obniża temperaturę na dachu, co w przypadku domów w Zielonej Wsi zwiększy efektywność paneli słonecznych.

Osiedle będzie ekologiczne i energooszczędne. fot. mat. pras.
Osiedle będzie ekologiczne i energooszczędne. fot. mat. pras.

Bryłę budynku o powierzchni 178 mkw. oraz rozkład pomieszczeń architekci zaprojektują pod potrzeby przyszłych mieszkańców. Domy muszą być jednak parterowe i mieć taką samą drewnianą fasadę.

Konstrukcja budynków, która pozwala na bardzo dokładne uszczelnienie budynku oraz pompa cieplna spowodują, że ogrzewanie będzie niezwykle wydajne i oszczędne.  Działać tu będzie rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Przewidziano także system gromadzenia deszczówki.

Zielona enklawa

Duże znaczenie ma zagospodarowanie zielonej przestrzeni działek. Na każdej powstanie szklarnia, w której mieszkańcy będą mogli hodować warzywa. Przy ogrodzeniu przewidziano zasadzenie bluszczu i dzikiego wina.

- Przewidujemy tu również część wspólną dla mieszkańców, która mam nadzieję przyczyni się do budowania kontaktów i dobrych relacji sąsiedzkich - dodaje Elżbieta Wojtczak.

Jej zdaniem jest jeszcze jeden plus planowanego osiedla.

- Takie domy się nie starzeją, a rosnące zainteresowanie zrównoważonym stylem życia i nowoczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi prowadzi do zwiększenia wartości nieruchomości w przyszłości – twierdzi Elżbieta Wojtczak.

 

 

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl