• W przyszłym roku odnotujemy wysoki wzrost zainteresowania domami i mieszkaniami przy malejącej liczbie dostępnych nowych - mówi Adolfo Alústiza, Syrena Invest.
  • Dobrym sygnałem dla rynku mieszkaniowego jest Bezpieczny Kredyt 2 % - podkreśla Adolfo Alústiza.
  • Bezpieczny Kredyt 2 % rozrusza on rynek nieruchomości - mówi  Alústiza.
  • Syrena Invest opóźniła uruchomienie nowych projektów do momentu, w którym nabierze pewności, że może bezpiecznie rozpocząć realizację kolejnych.
  • Syrena Invest planuje nowe projekty i działania.

Polski rynek nieruchomości charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na mieszkania. W zeszłym roku nastąpiły duże przestoje w sprzedaży spowodowane wzrostem stóp procentowych, co podwyższyło koszty finansowania zakupu mieszkań, a co za tym idzie zmniejszyło zdolność kredytową nabywców. Luka mieszkaniowa w Polsce nadal jest duża, a zapotrzebowanie na mieszkania kumuluje się. Tym bardziej, że na rynek w tym i kolejnym roku wejdzie duża mniejsza liczba mieszkań.

Jestem przekonany, że niezaspokojona wciąż potrzeba posiadania własnego lokum będzie widoczna w postaci wyraźnego wzrostu popytu latem. Sądzę, że również w przyszłym roku odnotujemy dalszy, niezwykle wysoki wzrost zainteresowania domami i mieszkaniami przy malejącej liczbie dostępnych nowych. Ta zmniejszająca się dostępność będzie spowodowana dotychczasowym wstrzymaniem lub zmniejszeniem liczby rozpoczynania inwestycji przez wielu deweloperów na przełomie 2022 roku i w pierwszym kwartale 2023 roku - mówi Adolfo Alústiza, CEO Syrena Invest.

Adolfo Alústiza, CEO Syrena Invest.
Adolfo Alústiza, CEO Syrena Invest.

Dodaje, że Syrena Invest, opóźniła uruchomienie nowych projektów do momentu, w którym nabierze pewności, że może bezpiecznie rozpocząć realizację kolejnych.

- Jesteśmy ostrożnym deweloperem. Udało nam się przetrwać ubiegły rok pomimo trudności ze sprzedażą, ponieważ mieliśmy dobrze zaplanowane finanse - wyjaśnił Adolfo Alústiza.

Syrena Invest chce działać szerzej

W ciągu najbliższych 2 lat Syrena Invest chce się rozwijać. Analizuje nowe projekty i działania.

- Aktualnie jesteśmy na etapie intensyfikacji działań i włączania do współpracy nowych partnerów i inwestorów, by móc przystępować do większej liczby znaczących inwestycji. Zmierzamy stopniowo w kierunku tzn. Family Office Deal Club tworząc organizację, która zwiększy nasze możliwości operacyjne i pozwoli działać szerzej. Taka forma pozyskiwania funduszy na inwestycje ostrożnie i stopniowo otworzy przed nami szanse na podejmowanie się większych zadań. Jednocześnie zapewni możliwość pozyskania kapitału niezbędnego do dalszej realizacji strategii rozwoju zwiększając bank ziemi, co z kolei pozwoli przystępować do projektów poza Warszawą. Dla naszych inwestorów taka formuła działania to również zapewnienie bezpieczeństwa zaangażowania w projekty z udziałem doświadczonego partnera - wyjaśnia Adolfo Alústiza.

Syrena Invest uzupełnia ofertę

Deweloper w kwietniu zakończył prace przy projekcie Klukowska 54 zlokalizowanym na warszawskim Targówku. Inwestycja składa się z 3 segmentów, w których znajduje się 61 mieszkań.

- Do końca maja br. planujemy uzyskać pozwolenie na użytkowanie, a w czerwcu rozpocząć przekazywanie mieszkań - wyjaśnia Adolfo Alústiza.

Również w ubiegłym miesiącu spółka rozpoczęła realizację nowej inwestycji Racławicka 7 na warszawskim Mokotowie. W przyszłym roku planuje rozpoczęcie kolejnej inwestycji w tej dzielnicy, a być może także jeszcze 2-3 nowych.

- Jesteśmy w końcowej fazie analizy - dodaje przedstawiciel firmy.

Bezpieczny kredyt 2 % rozrusza rynek nieruchomości

Adolfo Alústiza wyjaśnia, że dobrym sygnałem dla rynku mieszkaniowego jest Bezpieczny Kredyt 2 %. Nowy program wspierający zakup mieszkań ma ruszyć 1 lipca 2023 roku.

To dobry program, biorąc pod uwagę bieżącą sytuację kredytobiorców. Liczę, że rozrusza on rynek nieruchomości i umożliwi zakup mieszkania osobom, które w innych okolicznościach nie mogłyby sobie na nie pozwolić. Wierzymy, że program zwiększy dynamikę sprzedaży, niemniej jednak narzuca wiele warunków, które musi spełnić potencjalny klient - wyjaśnia Adolfo Alústiza.

Mieszkaniówka potrzebuje gruntów

Pytany o to jakiego innego wsparcia potrzebuje aktualnie sektor mieszkaniowy w Polsce mówi, że potrzebna jest dostępność większej ilości gruntów na których można budować dobrej jakości mieszkania.

Potrzebujemy dostępu do dobrych działek i stworzenie planów zagospodarowania przestrzennego terenów, by ułatwić deweloperom procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. To wystarczy, by firmy deweloperskie mogły budować więcej nieruchomości przystępnych cenowo, a tym samym dostępnych dla wielu nowych klientów - podsumowuje Adolfo Alústiza.

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl