• Zastosowanie kogeneracji i fotowoltaiki obniża koszty zużycia mediów. W dobie drastycznych wzrostów cen gazu i energii to bardzo dobra informacja dla najemców Share Home Silesia. 
  • Share Home Silesia z założenia było stworzone z myślą o najmie długoterminowym. Obecnie spółka podpisuje umowy na 3,5 roku, ale też nawet na 20 lat. 
  • Dywersyfikacja portfela grupy GPP o mieszkania na wynajem jest działaniem celowym, ukierunkowanym na stworzenie REIT-a. To rozwiązanie, które niebawem ma zostać w Polsce wdrożone.

 

Z myślą o jakich najemcach powstało Share Home Silesia? Kto jest klientem docelowym? 

Janusz Mitręga, prezes Share Home Silesia: Stworzyliśmy ofertę mieszkań z wysokiej klasy wyposażeniem z myślą o osobach, które z różnych przyczyn preferują najem mieszkań. Rosnące stopy kredytowe i wzrost cen nieruchomości powodują, że nie każdy jest gotowy związać się na długie lata kredytem hipotecznym. Co więcej, młodzi ludzie oczekują teraz dużo większej elastyczności i możliwości zatrudnienia w wybranym mieście i kraju. Nie każdy chce się wiązać na lata z konkretnym miastem.

Share Home Silesia: Energooszczędne mieszkania na wynajem w centrum Katowic

W Katowicach dynamicznie rozwija się rynek pracy i coraz więcej specjalistów realizuje kilkuletnie kontrakty, a oferta Share Home Silesia wychodzi im naprzeciw. Co więcej, trend wynajmowania mieszkań jest bardzo popularnym rozwiązaniem na zachodzie Europy. W Niemczech czy Szwajcarii wynajmowanych jest aż 60-70 proc. mieszkań. Jesteśmy przekonani, że ten trend będzie się wzmacniał również w Polsce. 

Energooszczędne rozwiązania zastosowane w Share Home Silesia dadzą niższe koszty zużycia mediów, a co z czynszem? Jak prezentuje się jego wysokość w porównaniu do wynajmu prywatnego w Katowicach? 

Przed ustaleniem wysokości czynszu przeprowadziliśmy pogłębioną analizę katowickiego rynku nieruchomości i zaproponowaliśmy konkurencyjne ceny. Wielu najemców jest teraz zaskoczonych, że w tak dobrej cenie mogą wynająć mieszkanie wraz z wyposażeniem w wysokim standardzie. Dodatkowo, zastosowanie kogeneracji i odnawialnych źródeł energii w postaci fotowoltaiki pozwala na realne obniżenie kosztów zużycia mediów. To w dobie tak drastycznych wzrostów cen gazu i energii bardzo dobra informacja dla najemców Share Home Silesia. 

Jakie są dalekosiężne plany Share Home Silesia? Ile i w jakim czasie powstanie mieszkań, jaki jest wasz bank ziemi? 

Inwestycja Share Home Silesia przy ul. św. Jacka, Brata Alberta i Przemysłowej w Katowicach jest projektem pilotażowym. Na przestrzeni najbliższych dwóch, trzech lat chcemy zrealizować inwestycję w Krakowie. W dalszej perspektywie czasowej nie wykluczamy realizacji we Wrocławiu i Gdańsku. Docelowo, w perspektywie pięciu lat chcielibyśmy, aby w portfelu Share Home znalazło się ponad 1 tys. mieszkań. Zdecydowanie koncentrujemy się na miastach z potencjałem, które oferują bogatą bazę uczelni wyższych i firm, w tym firm zagranicznych, które częściej zatrudniają pracowników w formule kilkuletnich kontraktów. Wynajem mieszkania daje takim pracownikom dużo większą elastyczność. 

Energooszczędne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym to na razie rzadkość. Skąd pomysł na wdrożenie tych technologii? 

Kompleksowe rozwiązania energooszczędne nie są popularnym wyróżnikiem budownictwa mieszkalnego. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, wykorzystywana najczęściej w budynkach jednorodzinnych. Realizacja programów „Mój prąd” i „Czyste powietrze” sprawiła, że w Polsce funkcjonuje już 262 300 instalacji prosumenckich o łącznej mocy 1 724,9 MW. Jednak wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i rozwiązań energooszczędnych w budynkach wielorodzinnych dopiero zyskuje na popularności. Jako zespół doświadczony w zrównoważonym budownictwie, chcieliśmy pokazać, że rozwiązania energooszczędne z powodzeniem sprawdzają się również w budynkach mieszkalnych.

Od lat budujemy powierzchnie biurowe z wykorzystaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak trigeneracja, fotowoltaika, czy BMS. Nasze biurowce GPP Business Park posiadają międzynarodowy Certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding, co poza wysokimi wskaźnikami energooszczędności pociąga za sobą również wysoki komfort. Widzimy to w codziennej pracy - odpowiednia jakość powietrza w pomieszczeniach ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, stąd w Share Home Silesia wykorzystanie rozwiązania premium w postaci klimatyzacji z filtrem antysmogowym. Nie dość, że powietrze jest w pełni oczyszczane ze smogu i drobnoustrojów, to jeszcze najemcy mają możliwość sterowania temperaturą pomieszczeń przy użyciu aplikacji smart home. To unikalne rozwiązania, które bezpośrednio przekładają się na komfort i zdrowie najemców. 

Kto będzie zarządzał najmem. Czy Share Home Silesia to także operator tego najmu?

Tak, podobnie jak w przypadku kompleksów biurowych, jesteśmy inwestorem, właścicielem i zarządcą naszych inwestycji. Naszym zdaniem to najlepszy model, który się sprawdza. To również najlepsze rozwiązanie dla najemców, którzy mają bezpośredni kontakt i dostęp do właściciela i zarządcy, przez co wiele procesów decyzyjnych jest zdecydowanie przyspieszonych. Wiemy z jakimi trudnościami borykają się chociażby najemcy biurowców należących do funduszy kapitałowych. Zagwarantowanie przez nas samych kompletu usług daje nam pewność zachowania odpowiednio wysokiej jakości. 

Na jaki czas podpisywane są umowy? 

Share Home Silesia z założenia było stworzone z myślą o najmie długoterminowym. Obecnie podpisujemy umowy na 3,5 a nawet 20-letni okres najmu. Czas ten jest najczęściej uzależniony od potrzeb najemcy – studenci i pracownicy na kontraktach częściej decydują się na najem kilkuletni, a rodziny z dziećmi czują się bezpieczniej podpisując umowę najmu na 10 lat lub dłużej. Dla najemców decydujących się na dłuższe okresy najmu oferujemy dodatkowe korzyści. 

Czy najemcy będą mogli liczyć na różne usługi dodatkowe: np. consierge, paczkomaty itp. 

Lokalizacja Share Home Silesia w ścisłym centrum miasta sprawia, że dostęp do wszelkich udogodnień jest bezproblemowy. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się paczkomaty, bankomaty, pralnie, restauracje kawiarnie i bary. 

Czy w parterze będą jakieś lokale usługowe? 

Tak, rozmawiamy obecnie z kilkoma podmiotami, które chcą wprowadzić swoje usługi na parter Share Home Silesia. 

Czy Share Home Silesia jest platformą, która – po zbudowaniu odpowiednio dużego portfela – będzie wystawiona na sprzedaż? 

Nie, nie planujemy takiego ruchu. Dywersyfikacja portfela grupy GPP o mieszkania na wynajem jest działaniem celowym ukierunkowanym na stworzenie REIT-a. To rozwiązanie, które niebawem ma zostać w Polsce wdrożone. REIT, czyli Real Estate Investment Trust to formuła funduszu inwestycyjnego, który występuje w charakterze spółek, albo funduszy notowanych na GPW. Umożliwia on mniejszym inwestorom lokowanie funduszy w nieruchomościach. 

Wiemy, że na świecie rynek mieszkań na wynajem jest dużo bardziej rozwinięty niż u nas, ale czy także jeśli chodzi o budowanie budynków energooszczędnych? Czy fundusze inwestycyjne z całego świata, które intensywnie szukają u nas całych portfeli do kupienia, zwracają na to uwagę? 

Z naszych obserwacji wynika, że fundusze na ten moment nie zwracają uwagi na wykorzystanie technologii energooszczędnych, ale to się zmieni. Zrównoważone budownictwo jest zwyczajnie lepszym produktem i potrzeba tylko czasu, aby świadomość najemców i tym samym popyt na ekologiczne budownictwo wzrastał. My, zajmując się zrównoważonym budownictwem od lat, nie mamy najmniejszych wątpliwości, że kondycja środowiska naturalnego, potrzeba komfortu we wnętrzach i możliwość obniżenia kosztów stałych sprawiają, że zrównoważone budownictwo powinno być jedynym słusznym wyborem. Co więcej, nasze inwestycje nie są budowane na sprzedaż, dlatego tak bardzo zwracamy uwagę na jakość wykonania i wykończenia. To pociąga za sobą oczywiście wyższe koszty, ale nasze doświadczenie pokazuje, że warto je ponieść.

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje