• O rynku mieszkań na wynajem będziemy dyskutować 18 września br. na sesji "#Mieszkaniówka pod presją" podczas Property Forum 2023. 
  • Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości, będzie prelegentem sesji "Rynek budowlany a koszty realizacji inwestycji" podczas Property Forum 2023.
  • Na Property Forum właściciele i szefowie największych firm z branży nieruchomości obecnych w Polsce i funduszy inwestycyjnych spotkają się, by dyskutować o najważniejszych kierunkach zmian w sektorze biurowców, magazynów, centrów handlowych, hoteli, mieszkań i PRS.
  • 13. edycja Property Forum odbędzie się w dniach 18-19 września w Hotelu Sheraton Grand Warsaw.

Rynek najmu w Polsce ma już 10 lat. - To bardzo intensywny, trudny, ale i ciekawy okres zbierania doświadczeń - komentuje Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości wskazując kamienie milowe w rozwoju rynku. 

Jak twierdzi, miniona dekada pokazała, że najem instytucjonalny jest bardzo stabilny, potrzebny i nie konkuruje z rynkiem deweloperskim.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA PROPERTY FORUM

Najlepszym dowodem na to jest poziom wynajmu na poziomie 96-97 proc. Przez cały czas praktycznie wszystkie fundusze notują pełne obłożenie - mówi Wojciech Caruk. 

Rynek najmu wciąż będzie rozproszony

Aktualnie w Polsce tworzy ponad 30 dużych podmiotów i ponad 190 projektów mieszkaniowych, z czego ponad 1/3 jest już wybudowana i wynajęta. A jaki jest cały rynek? - Bardzo rozdrobniony i zdominowany przez właścicieli pojedynczych mieszkań i ten stan nie zmieni się ani w tej dekadzie, ani prawdopodobnie w następnej - przewiduje Wojciech Caruk.

Pomimo relatywnie niewielkiej liczby mieszkań (ok. 14 tys. lokali), segment najmu instytucjonalnego ma ogromny wpływ na cały rynek najmu w Polsce, który liczy ok. 1,1 mln lokali. 

PFR Nieruchomości wychodzi poza aglomeracje

PFR Nieruchomości ma aktualnie w portfelu ok. 8 tys. mieszkań w użytkowaniu i w budowie.

Chcemy podwoić tę liczbę. W przypadku Funduszu Mieszkań dla Rozwoju planujemy osiągnąć poziom ok. 15 tys. mieszkań do 2032 roku. Dalszy rozwój czeka również Fundusz Mieszkań na Wynajem - zapowiada Wojciech Caruk.

Podczas gdy większość funduszy inwestuje głównie w pięciu największych aglomeracjach Polski, osiedla PFR Nieruchomości powstają zarówno w największych polskich miastach, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest największe – w Krakowie, Katowicach czy w Gdyni, ale i w średniej wielkości ośrodkach, m.in. w Toruniu, Wrześni czy Świdniku.

Planujemy projekty o dużej skali, na 500-800 mieszkań - deklaruje prezes PFR Nieruchomości wskazując na projekty: Korczaka w Katowicach, osiedle w Szczecinie czy Kolejowa we Wrocławiu.

- Tego typu projekty, pozwalają kreować przestrzeń, wprowadzić do niej sztukę i tworzyć ramy społeczne - dodaje prezes PFR Nieruchomości podając przykłady konkretnych działań inwestycyjnych.  Zaznacza jednak, że PFR Nieruchomości na pewno nie będzie rezygnować z mniejszych, kameralnych projektów, jak np. butikowy projekt przy ul. Składowej w Łodzi.

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl