• W maju 2023 roku w dwóch z siedmiu największych metropolii wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkań.
  • W  pozostałych miastach ceny utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca.
  • Deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.
  • W miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku pierwotnego nie drgnęła od grudnia ubiegłego roku.
  • W Warszawie i Krakowie maj przyniósł kolejną podwyżkę, odpowiednio o 1 i 2 proc.

- Niewykluczone, że, mimo rosnących kosztów budowy, średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów przestała rosnąć, a w najbliższych miesiącach może nawet nieco spaść. Stanie się tak, jeśli deweloperzy zaczną wprowadzać na rynek więcej mieszkań w segmencie popularnym - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów, w maju 2023 roku.
Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów, w maju 2023 roku.

Takie zjawisko można zaobserwować w tym roku na razie tylko w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji, gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich nie drgnęła od grudnia ubiegłego roku. W pozostałych metropoliach średnia pięła się w tym roku w górę, przy czym ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Warszawie i Krakowie maj przyniósł kolejną podwyżkę, odpowiednio o 1 i 2 proc. Natomiast we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego zatrzymała się.

Warto pamiętać jednak, że podwyżki były w poprzednich miesiącach. W efekcie od grudnia nowe mieszkania w Trójmieście podrożały średnio na metrze aż o 9 proc., a w Warszawie i Krakowie o 8 proc. Wysoką podwyżkę odnotowano też w Łodzi (o 5 proc.).

Na średnią cenę metra kwadratowego mieszkań wciąż mają wpływ dwa czynniki: rosnące koszty budowy oraz ceny mieszkań wprowadzanych przez deweloperów do sprzedaży np. w Krakowie w sprzedaży pojawiły się w maju mieszkania ze średnią ceną blisko 16 tys. zł za m kw., a więc powyżej średniej, która wynosi nieco ponad 13,5 tys. zł za metr.

Ceny mieszkań - maj 2023 roku.
Ceny mieszkań - maj 2023 roku.

Powyższe zjawiska obrazuje zmiana struktury cenowej oferty firm deweloperskich. W Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego wrosła w tym roku najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł skurczyła się z 24 proc. do 16 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 17 proc. do 26 proc. Z kolei w Katowicach zwiększył się w maju o 1 pkt proc. w porównaniu z kwietniem udział mieszkań z ceną poniżej 9 tys. zł za m kw.

- Jednak nawet jeśli średnia cena mieszkań ustabilizuje się lub spadnie z powodu zwiększonej podaży w segmencie popularnym, to i tak oferta najtańszych mieszkań będzie się kurczyła, a dolna granica cen - przesuwała w górę. W największych miastach, gdzie popyt na mieszkania jest największy, trudno dziś sobie bowiem wyobrazić spadek cen atrakcyjnych działek oraz kosztów budowy - komentuje Marek Wielgo.

Struktura cenowa mieszkań w ofercie deweloperów
Struktura cenowa mieszkań w ofercie deweloperów

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl