• Żurawie w Gdańsku to inwestycja projektu profesora Rainera Mahlamäki, architekta z Finlandii.
  • Wielofunkcyjny kompleks mieszkaniowy powstanie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej.
  • Jego nazwa nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej, które będą widoczne z okien mieszkań.
  • I etap inwestycji osiągnął planowaną wysokość. 
  • Powstaną 243 mieszkania.
  • Podpisano umowę na budowę II etapu inwestycji. Generalnym wykonawcą została firma Mota-Engil Central Europe.

Wielofunkcyjny kompleks Żurawie powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku. Budynek zlokalizowany naprzeciwko Europejskiego Centrum Solidarności w swojej najwyższej części osiągnął docelową wysokość. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 27 200 mkw. Zaoferuje on klientom 243 mieszkania, parking podziemny i lokale handlowo-usługowe zlokalizowane na parterze. Za budowę obiektu odpowiedzialna jest Mota-Engil Central Europe.

Na budynki zawisła tradycyjna wiecha. fot. mat. pras.
Na budynki zawisła tradycyjna wiecha. fot. mat. pras.

- Z zadowoleniem obserwujemy postępy w realizacji naszej flagowej inwestycji w Gdańsku. Widzimy, jak projekt, stworzony przez fińskiego architekta - Rainera Mahlamäkiego, powoli staje się rzeczywistością. Już teraz jesteśmy pewni, że Żurawie naturalnie wpiszą się w tkankę miejską Młodego Miasta i przyczynią się do rozwoju tej części Gdańska. Zawieszenie wiechy symbolicznie zbiegło się również z momentem podpisania umowy na realizację II etapu z Mota-Engil Central Europe. Traktujemy to jako zapowiedź kontynuacji udanej współpracy - dodaje Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

 

II etap inwestycji - jest wykonawca

W ramach kontraktu zawartego pomiędzy YIT Development a Mota-Engil Central Europe powstanie 8-kondygnacyjny budynek z lokalami użytkowymi. Umowa obejmuje także wykończenie części wspólnych oraz terenów zewnętrznych inwestycji. MECE odpowiada również za realizację I etapu projektu.

Wybrano generalnego wykonawcę II etapu inwestycji. fot. mat. pras.
Wybrano generalnego wykonawcę II etapu inwestycji. fot. mat. pras.

- Jako wykonawca pierwszego etapu inwestycji osiągnęliśmy właśnie kamień milowy w postaci docelowej wysokości budynku. Jest to dla nas wyjątkowy moment, ponieważ dobra współpraca z inwestorem, została niejako potwierdzona podpisaniem umowy na realizację kolejnego etapu - powiedział Maciej Michałek, prezes zarządu Mota-Engil Central Europe.

Inwestycja Żurawie powstaje w gdańskiej dzielnicy Młode Miasto, w sąsiedztwie ulic Nowomiejskiej, Popiełuszki i Jaracza. Kompleks wyróżnia dynamiczna bryła, nawiązująca do historycznego charakteru miejsca.

Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych - Lahdelma&Mahlamäki Architects. W Polsce znana jest między innymi z wielokrotnie nagradzanego projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Inwestycja Żurawie zaoferuje łącznie ponad 40 500 mkw. powierzchni użytkowej. Złożą się na nią: 243 mieszkania, 162 lokale użytkowe, a także biurowiec oferujący 23 tys. mkw. powierzchni najmu.

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje