• Ceny mieszkań rosną wolniej, ale wzrost jest zauważalny.
  • Rok 2023 ma być przełomowy dla kredytobiorców. W prognozach są m.in. obniżki stóp procentowych, kolejna nowelizacja Rekomendacji S wydanej przez KNF, a także program Pierwsze Mieszkanie.
  • Na rynku brakuje nowych mieszkań. Oferta deweloperów zdecydowanie się skurczyła. 

Rynek mieszkaniowy przechodzi spore zmiany. Wynika to z faktu, że wiele czynników gwałtownie wpływa na ten sektor gospodarki. Najpierw pandemia koronawirusa, później wojna w Ukrainie, która trwa do dziś, bardzo mocno podwyższone stopy procentowe i inflacja. Klienci, zanim zakupią mieszkanie dwa razy się zastanawiają, a z kolei podwyższone koszty realizacji inwestycji wpływały długo na strategię firm deweloperskich, tj. wstrzymanie niektórych projektów.

Taki stan rzeczy ma proste odbicie w podaży i popycie, a w związku z tym – także z cenami. Te rosną w niedużym tempie, ale wzrost jest zauważalny. Z drugiej strony, można dostrzec „poprawę nastrojów wśród uczestników rynku” – czytamy z kolei w raporcie JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce”, opublikowanym pod koniec kwietnia br.

Rok 2023 ma być przełomowy dla kredytobiorców

W prognozach są m.in. obniżki stóp procentowych, kolejna nowelizacja Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, a także przyjęty już rządowy program Pierwsze Mieszkanie.

Przewidujemy, że najbliższe miesiące, w związku z licznymi rozwiązaniami, które mają ułatwić dostęp do zakupu własnego M przyczynią się do wzrostu popytu – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.

Lucyna Jarczyńska dodaje, że do biur sprzedaży wracają osoby, które odłożyły w czasie zakup nieruchomości.

- Już kilka tygodni temu wprowadziliśmy autorski program „Mieszkanie na start”, który skierowany jest głównie do osób czekających na rządowy program. Potencjalny klient po analizie oferty i wyborze konkretnego mieszkania podpisuje umowę rezerwacyjną i wpłaca 20 procent wartości lokalu. Na uzyskanie wsparcia kredytowego ma czas aż do września 2023 roku. Co najważniejsze, jeśli decyzja o przyznaniu kredytu będzie negatywna klient może odstąpić od umowy i nie ponosi żadnych kosztów - mówi Lucyna Jarczyńska.

Na rynku może zabraknąć mieszkań

W pierwszych czterech miesiącach 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 30,4 tys. mieszkań, czyli o 28,9 proc. mniej niż przed rokiem. W samym natomiast kwietniu ruszyła budowa 6 981 lokali, a to zdecydowanie gorszy wynik w porównaniu do marca, kiedy wystartowano z 11 253 mieszkaniami.

Spadki w liczbie nowych inwestycji już niedługo przełożą się na niższą liczbę oddawanych lokali, a zmniejszona podaż to czynnik powodujący wzrost cen. Na dodatek cały czas mierzymy się z wysoką inflacją, która wpływa na koszty budowy. Dlatego trudno oczekiwać obniżek ceny mkw. Jeśli nastąpią to będą symboliczne i w wybranych lokalizacjach - mówi Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Obniżek cen mieszkań raczej nie będzie

- Sytuacja na rynku mieszkaniowym się zmienia z kwartału na kwartał. Niemniej nie należy spodziewać się znacznych obniżek cen mieszkań. Raczej powinniśmy mówić o ich stabilizacji bądź o powolnych, ale jednak wzrostach. Ceny robocizny i materiałów budowlanych rosną, a na dodatek zmniejsza się rynkowa podaż. Dlatego osoby, które marzą o mieszkaniu, nie powinny czekać i podjąć decyzję. W naszej ofercie nie brakuje popularnych mieszkań 2-pokojowych w cenie do 400 tys. zł. To dobra propozycja jak na stolicę Wielkopolski - podkreśla Agata Nowaczyk z biura sprzedaży dewelopera EBF Development.

Wielu ekspertów jest zdania, że mamy do czynienia z „górką” na rynku mieszkaniowym. To stwierdzenie dotyczy oczywiście kosztów kredytów i stóp procentowych. Wsłuchując się w narrację NBP i członków Rady Polityki Pieniężnej, należy się spodziewać utrzymania stóp procentowych, a w dalszej perspektywie czasu - ich obniżek. Historycznie - tak wysokie stopy procentowe nie zdarzają się zbyt często. Zatem jeśli kogoś stać na mieszkanie na kredyt teraz, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie je spłacał także przy niższym oprocentowaniu.

Warto poważnie rozważyć zakup lokalu mieszkalnego, ponieważ raporty cenowe wskazują tendencję wzrostową w ostatnich miesiącach, jak i w niedalekiej przyszłości. Średnie ceny lokali na rynku pierwotnym w Poznaniu będą powoli zbliżały się do 11 tys. zł brutto za mkw. - analizuje Marek Smogór, reprezentujący poznańską firmę Quadro Development.

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl oraz opinii ekspertów wynika, że średnia cena metra kwadratowego w ofercie rośnie też wtedy, gdy ubywa w niej mieszkań najtańszych. Jednym słowem - klienci najpierw kupują te tańsze mieszkania, dlatego nie ma sensu zwlekać z decyzją.

Jak odciążyć budżet?

Oprócz kredytów i cen nieruchomości rosną koszty utrzymania domostwa.

- I kw. 2023 przyniósł wzrost kosztów użytkowania lokali i domów o 21,3 proc. względem I kw. 2022 r. - wskazuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl.

To ma wpływ na liczenie zdolności kredytowej (choć ostatnie zmiany i rekomendacje KNF i tak działają na korzyść kredytobiorców), ale też spinanie się budżetu domowego.

Podsumowując klienci, którzy planują zakupić mieszkanie lub dom, powinni mieć świadomość, że przed nimi wzrost cen oraz zmiany w strukturze cenowej w ofercie deweloperów. Będzie to oznaczać wyprzedanie się najpierw lokali tańszych, będących swoistą okazją. Kto dziś się nie zdecyduje, jutro może żałować. Drugim czynnikiem, także wskazanym w najnowszych opracowaniach portalu RynekPierwotny.pl, są rosnące koszty budowy.

- Nie mamy wpływu na wszystkie okoliczności, ale jeśli chcemy kupić mieszkanie, warto przynajmniej zrobić solidne rozeznanie. Dlatego nasi specjaliści z biura sprzedaży służą wsparciem dla klienta, a dodatkowo co środę w biurze ekspert finansowy ma swój dyżur. Myśląc o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, konieczne jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Dziś klienci mogą pozwolić sobie na wyższy kredyt, niż np. rok temu. Rynek dynamicznie się zmienia. By za tym nadążyć, służymy pomocą klientom, jako odpowiedzialny i doświadczony deweloper – podsumowuje Marcin Ostojski z KDM Deweloper.

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl