- Od miesięcy rynek kredytów hipotecznych narażony jest na kolejne zmiany oraz oczekiwanie na komunikaty o poziomie stóp procentowych i innych danych wpływających na koszty inwestycji i samych kredytów.
- Na rynku zapowiadane są także kolejne propozycje programów mieszkaniowych, które znajdują konkretne przełożenie na popyt w tym obszarze.
- Jednym z głównych graczy w całej układance podmiotów w tym sektorze są banki.
- Warto porządkować tę wiedzę i zasięgać języka u ekspertów. Dlatego zapraszamy do rozmowy z Jackiem Furgą, szefem Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości w Związku Banków Polskich.
- Zapowiedzi Bezpiecznego kredytu pokazały, że ludzie już myślą o tym, co będzie się działo za chwilę. I już czuć ruch w cenach na rynku pierwotnym i wtórnych - powiedział w "Tygodniu z nieruchomościami" Jacek Furga.
Ekspert ZBP potwierdził, że ruszyła też dostępność kredytów hipotecznych, m.in. dzięki decyzji KNF o zmniejszeniu buforu dla kredytów o zmiennej stopie.
Od marca widoczny jest skok dostępności kredytów mieszkaniowych. Praktycznie wróciliśmy do dostępności sprzed fali podwyżek - zauważył gość Tygodnia w nieruchomościach.
Banki reagują także na zmienną sytuację programów rządowych, m.in. fiaska Mieszkania plus, które pokazało, że nie wszystkie propozycje w tym obszarze są do końca przemyślane. Dziś wszyscy oczekują na start Bezpiecznego kredytu 2 proc.
Sektor bankowy nie da się po raz kolejny wpuścić w rozwiązania nie do końca sprawdzone - zaznaczył Jacek Furga.
W tej sytuacji trudnym pytaniem jest także wybór między stałym i zmiennym oprocentowaniem kredytu, choć nie sposób nie dostrzec bezpieczniejszych walorów kredytów opartych o stałą stopę procentową.
Spokojniejsza sytuacja panuje na scenie kredytów konsumpcyjnych.
O tym i nie tylko warto posłuchać w pełnej wersji rozmowy:
Zapraszamy do dzielenia się naszymi treściami np. na Linkedinie.
ZOBACZ TAKŻE inne rozmowy:
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Komentarze