PARTNERZY PORTALU

Nieruchomość handlowa najlepszą inwestycją

Nieruchomość handlowa najlepszą inwestycją
Agata Holak, starszy konsultant w dziale badań rynku, Knight Frank
  • Autor: PropertyNews
  • Dodano: 21 lis 2017 15:56

Największy wolumen transakcji inwestycyjnych odnotowano w segmencie handlowym – wynika z najnowszego raportu Knight Frank „Polska - Rynek komercyjny III kw. 2017”. 

 

  • Autor: PropertyNews
  • Dodano: 21 lis 2017 15:56

- Dane na koniec III kwartału 2017 roku potwierdzają, ze rynek biurowy w Polsce znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Świadczy o tym wysoki popyt, który tylko w miastach regionalnych w okresie od stycznia do września przekroczył średni roczny poziom z ostatnich 5 lat. Tak duże zainteresowanie najemców wyjaśnia rekordową aktywność deweloperów – na koniec września w największych miastach w Polsce w budowie znajdowało się aż 1,8 mln m kw. powierzchni biurowej, to wynik nienotowany nigdy dotąd - komentuje Agata Holak, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank. Mimo rosnących zasobów i nasilającej się konkurencji między deweloperami, notujemy w tym roku systematyczny spadek współczynnika pustostanów na większości rynków, zaś czynsze wywoławcze utrzymują się na stabilnym poziomie -dodaje ekspertka.

- Okres od stycznia do września 2017 roku można uznać za umiarkowanie satysfakcjonujący na rynku handlowym. Otwarto m.in. dwa długo wyczekiwane projekty handlowe: Ikeę w Lublinie i Galerię Północną w Warszawie, a daty otwarcia kolejnych galerii handlowych już zostały wyznaczone na kolejne miesiąca IV kwartału. To dzięki wielkoskalowym projektom takim jak m.in. Serenada w Krakowie czy Wroclavia we Wrocławiu rok 2017 powinien zamknąć się z podażą porównywalną do wolumenu z 2016 roku -mówi Magdalena Czempińska, dyrektor w dziale badań rynku, Knight Frank. Oprócz projektów budowanych od podstaw, w realizacji znajdują się rozbudowy istniejących obiektów oraz ich modernizacje. Przewidujemy, że ten trend będziemy obserwować również w 2018 roku, głównie ze względu na duży udział projektów starszych niż 10 lat. W naszej opinii, wzrost pustostanów w I połowie roku był tymczasowy. Dzięki stabilnemu popytowi ze strony zarówno nowych jak i istniejących marek, poziom dostępnej powierzchni w największych miastach powinien systematycznie spadać - dodaje.

Aleksandra Burkot, konsultant w dziale badań rynku, Knight Frank mówi -Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne pod koniec III kwartału 2017 roku przekroczyła 2,4 mld euro, co stanowiło jednocześnie 8 proc. spadek rok do roku. Choć na rynku inwestycyjnym panuje niewielkie spowolnienie, to biorąc pod uwagę plany i aktywność inwestorów pod koniec roku, wolumen przejęć w 2017 roku może przekroczyć historyczny wynik osiągnięty przed rokiem (4,5 mld euro), a Polska pozostanie liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek został zdominowany przez sektor handlowy. Zawarto na nim niemal 50 proc. wszystkich transakcji w Polsce w okresie I-III kw. 2017, a wynik ten był o 14 proc. niższy niż w roku ubiegłym. Transakcje w sektorze biurowym stanowiły 30 proc. i, w przeciwieństwie do poprzednich, lat inwestycje w tym segmencie miały miejsce przede wszystkim na stołecznym rynku. Transakcje zawarte w segmencie magazynowym stanowiły jedynie 5 proc. wszystkich inwestycji sfinalizowanych w Polsce, a najbardziej pożądanymi aktywami pośród nieruchomości magazynowych wciąż pozostają portfele obiektów logistycznych.Rośnie zainteresowanie segmentami alternatywnymi pośród nieruchomości komercyjnych, takimi jak hotele czy apartamenty na wynajem. W okresie I-III kw. 2017 w sektorze hotelowym ulokowano 334 mln euro i był to jak dotąd rekordowy wynik. Stopy kapitalizacji pozostają na stabilnym poziomie i oscylują pomiędzy 5,25 proc., a 5,50 proc. dla nieruchomości handlowych, 5,25 proc. dla najlepszych obiektów biurowych w centrum Warszawy oraz 6,25 proc. -7,00 proc. dla nieruchomości biurowych zlokalizowanych w miastach regionalnych. Z kolei obiekty magazynowe wycenianie są przy stopach kapitalizacji na poziomie 6,75 proc. - komentuje raport ekspertka. 


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!