Działająca od 1 stycznia br. Metropolia, która na mocy specjalnej ustawy zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie na jej terenie funkcję organizatora komunikacji (od dotychczasowych organizatorów).

Jeszcze w ub. roku przedstawiciele GZM zapowiadali, że jednym z pierwszych działań Zarządu Transportu Metropolitalnego będzie samodzielne uruchomienie w 2018 r. komunikacji autobusowej do lotniska Katowice. Początkowo pojawiła się koncepcja, aby autobusy jeździły tam od tegorocznych wakacji, co godzinę, dwiema trasami: z Gliwic oraz Tychów - przez Katowice i Sosnowiec.

W poniedziałek rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska poinformowała o przyjętej w ub. tygodniu przez zarząd Metropolii uchwale dot. organizacji połączeń autobusowych z lotniskiem w Pyrzowicach. Określono w niej m.in. projekt przebiegu trzech linii, które połączą miasta GZM z lotniskiem.

Linia pierwsza o długości 47 km i czasie przejazdu ok. 65 min. miałaby przebiegać trasą: Gliwice Plac Piastów - Zabrze Maciejów M1 - Bytom Miechowice Plejada - Piekary Śląskie Szarlej Szpital - Pyrzowice Pot Lotniczy. Druga, o podobnych długości i czasie przejazdu, przebiegałaby trasą: Katowice Dworzec PKP - Katowice Sokolska - Katowice Strefa Kultury - Sosnowiec Dworzec PKP - Pyrzowice Port Lotniczy. Linia trzecia wydłużałaby drugą o odcinek: Tychy Dworzec PKP - Katowice Giszowiec Osiedle - Katowice Dworzec (69 km, ok. 95 min).

Rożnowska zastrzegła w poniedziałek, że uruchomienie linii lotniskowych będzie możliwe po wyłonieniu w przetargu przewoźników. - Metropolia pracuje nad tym, aby pierwsze autobusy wyruszyły w trasę we wrześniu tego roku - zaznaczyła.

Według jej informacji zarząd GZM przyjął też w ub. tygodniu projekt uchwały zgromadzenia Metropolii ws. zawarcia porozumienia z największym obecnym organizatorem komunikacji miejskiej na jej terenie. Metropolia miałaby powierzyć realizację i obsługę połączeń na lotnisko Komunikacyjnemu Związkowi Komunalnemu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), który posiada służby do zlecania, kontrolowania, nadzorowania usług przewozowych oraz egzekwowania nakładanych kar.

Rożnowska przypomniała przy tym, że zgodnie z aktualnymi planami Metropolia od początku przyszłego roku miałaby przejąć dotychczasowe prawa i obowiązki KZK GOP, a więc zadanie to wróciłoby do GZM, wraz ze służbami odpowiedzialnymi za jego realizację.

Obecnie dojazd z centrum Metropolii na oddalone o ok. 40 km na katowickie lotnisko zapewniają komercyjne kursy samorządowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach (kilkanaście kursów w każdą stronę dziennie). Cena za bilet normalny wynosi 27 zł, a czas przejazdu to 55 minut.

Według wcześniejszych sygnałów cena biletu w komunikacji lotniskowej Metropolii miałaby wynieść 14 zł. Odpowiadałoby to cenie biletu całodobowego, który obowiązuje już w GZM od 1 kwietnia br. To z kolei oznaczałoby, że pasażer, kupując bilet dla linii lotniskowej, mógłby podróżować również komunikacją miejską przez 24 godziny po całym obszarze Metropolii.

Ponadto na lotnisko Katowice kursują obecnie niektóre z pięciu linii autobusowych Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego - dwóch z Bytomia i po jednej z Piekar Śląskich, Świerklańca i Siewierza. Czas przejazdu linią 85 z Pyrzowic do Bytomia wynosi około godziny.

Zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, przygotowuje odbudowę linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Linia ta powinna w 2022 r. skomunikować port lotniczy Katowice w Pyrzowicach z siecią kolejową i głównymi miastami regionu, zapewniając - także po zaplanowanych już remontach innych odcinków między Katowicami i Tarnowskimi Górami - czas przejazdu z Katowic rzędu 50 min.

Władze Katowice Airport spodziewają się w tym roku kolejnego, liczącego kilkaset tysięcy wzrostu liczby obsłużonych pasażerów. W ub. roku obsłużono ich tam prawie 3,9 mln - o blisko 700 tys. pasażerów więcej niż w 2016 r.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl