70 proc. pracujących jest pewnych utrzymania zatrudnienia


27 proc. pracujących bierze pod uwagę możliwość utraty pracy, pewnych utrzymania zatrudnienia jest natomiast 70 proc. ankietowanych - wynika z badania CBOS przeprowadzonego w pierwszej dekadzie grudnia. Według ponad połowy respondentów, sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, a przez najbliższy rok się nie zmieni.
W pierwszej dekadzie grudnia 70 proc. pracujących zarobkowo zadeklarowało większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia, przy czym blisko jedna trzecia pytanych możliwość utraty obecnej pracy (zwolnienia, bankructwa, upadku, likwidacji zakładu, gospodarstwa itp.) uznała za mało prawdopodobną. Możliwość utraty pracy brało pod uwagę 27 proc. ankietowanych, w tym 6 proc. zadeklarowało, że bardzo poważnie się z tym liczy. W porównaniu z poprzednim badaniem lekko wzrosło poczucie pewności utrzymania zatrudnienia (wzrost o 3 pkt proc.), nie zmalał natomiast odsetek deklarujących poczucie zagrożenia utratą obecnej pracy.
Najbardziej pewni utrzymania obecnej pracy są pracujący w rolnictwie, a także pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych. Najmniejsze poczucie pewności utrzymania obecnej pracy jest wśród pracujących w sektorze prywatnym poza rolnictwem. CBOS zaznacza, że obawy o utratę pracy były silne u pracowników usług.
Poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia zależy przede wszystkim od postrzegania przyszłości swojego zakładu pracy. Najbardziej pewni utrzymania zatrudnienia są badani spodziewający się, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładzie pracy się poprawi.
W porównaniu z pierwszą połową listopada wyraźnie poprawiły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Nadal są one jednak gorsze niż na przełomie września i października. W porównaniu z poprzednim sondażem wzrósł odsetek badanych oceniających, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę (do 64 proc.). Ubyło natomiast ankietowanych uważających, że w ich okolicy możliwości znalezienia zatrudnienia są bardzo ograniczone lub wręcz ich nie ma (26 proc.). Co dziesiąty badany nie potrafił ocenić sytuacji na lokalnym rynku pracy. "Wśród respondentów oceniających, iż w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć zatrudnienie, zdecydowana większość twierdzi, iż można tam wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o tę odpowiednią" - wskazano w podsumowaniu sondażu.
Najgorzej lokalny rynek pracy ocenili respondenci mieszkający na wsi i w miastach poniżej 20 tys., najlepiej mieszkańcy metropolii. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety uważają, iż w ich okolicy bez problemu można znaleźć zatrudnienie.
Sondaż przeprowadzono od 30 listopada do 10 grudnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie liczącej 1010 osób w ramach procedury mixed-mode (ze względu na stan epidemii respondenci mogli wybierać spośród trzech metod badania: wywiadu bezpośredniego z udziałem ankietera, wywiadu telefonicznego albo samodzielnego wypełnienia ankiety internetowej).

- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.