Jak przekazała ARiMR w środę, do 31 sierpnia br. o ryczałt w wysokości 225 euro/ha mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 r.

"Dotychczas wpłynęło blisko 44 tys. żądań od zainteresowanych tym wsparciem" - poinformowała Agencja.

Wskazano, iż maksymalna wysokość pomocy wynosi 1125 euro za gospodarstwo, a dokumenty można składać tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus - podkreślono.

Płatność dla małych gospodarstw ma zastąpić następujące płatności bezpośrednie: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów. Na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego - wskazała ARiMR - został udostępniony kalkulator, umożliwiający obliczenie, które rozwiązanie jest bardziej korzystne dla rolnika.

"Warto policzyć, co się bardziej opłaca. Jeżeli rolnik składając wniosek o dopłaty bezpośrednie ubiegał się jedynie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną, to na pewno korzystniej będzie wystąpić o ryczałtową płatność dla małych gospodarstw" - zauważono.

Agencja zaznaczyła, że jeżeli rolnik we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 ubiegał się także o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatność ONW, ekologiczną i rolno-środowiskowo-klimatyczną czy zalesieniową, wówczas poza ryczałtem może otrzymać pieniądze z tytułu tych płatności.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl