Agencja wyjaśniła, że pomoc skierowana jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 1 stycznia 2023 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Dofinansowanie nie dotyczy podmiotów zrzeszających producentów mięsa drobiowego i produktów pszczelich - podkreślono.

"4 września 2023 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia na +Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych+. To kolejna z interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027" - poinformowała ARiMR.

Wsparcie ma być realizowane w formie rocznych płatności przez okres pierwszych 5 lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Jak wskazano, wysokość dofinansowania ma wynosić: w pierwszym roku - 10 proc. przychodów netto, w drugim - 9,5 proc., w trzecim - 9 proc., w czwartym - 8,5 proc., w piątym - 8 proc.

Dodano, że limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy w przypadku grup producentów rolnych to 60 tys. euro, lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego chłonka grupy. Dla organizacji producentów maksymalna kwota to 100 tys. euro.

Agencja podkreśliła, że wnioski o przyznanie wsparcia można będzie składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR od 4 września do 3 października 2023 r.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl