Jak przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich do 31 maja br. złożono 43,6 tys. wniosków. Najwięcej z nich w woj. lubelskim (5 tys.), małopolskim (4,6 tys.) i podkarpackim (4,3 tys.).

"W 2023 r. pszczelarze ubiegają się o ponad 77 mln zł - do tej pory 26,8 mln zł trafiło do blisko 15 tys. pszczelarzy" - poinformowała Agencja.

W związku z zainteresowaniem dofinansowaniem, które przekroczyło zakładany budżet na poziomie 60 mln zł, pulę środków zwiększono do 80 mln zł. Oznacza to - wskazała Agencja - że wszystkie osoby spełniające warunki otrzymają pomoc.

O dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich mogli ubiegać się hodowcy, którzy prowadzą działalność nadzorowaną i są wpisani do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii i ewidencji producentów ARiMR. Aktualna stawka wsparcia to 50 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę.

Przypomniano, że w poprzednich latach kwota dopłat była niższa - 20 zł, a budżet wynosił po 35,5 mln zł. W 2022 r. taką pomoc otrzymało 27,7 tys. hodowców pszczół, a rok wcześniej 23 tys. W sumie ARiMR wypłaciła na ten cel w ciągu dwóch poprzednich lat 43 mln zł.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl