Bank Millennium: wciąż korzystna sytuacja na rynku pracy


Sytuacja na rynku pracy pozostaje korzystna, a wyhamowanie dynamiki zatrudnienia to bardziej efekt ograniczeń podażowych, niż wyhamowania popytu na pracę – informują analitycy Banku Millennium w komentarzu do piątkowych danych GUS.
Ich zdaniem sektor gospodarstw domowych pozostawać będzie wsparciem dla wzrostu gospodarczego, gdyż rosnące dochody oraz optymistyczne nastroje będą sprzyjały wzrostowi konsumpcji prywatnej.
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2018 roku wyniosło 4 tys. 825,02 zł.
Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl
W lipcu roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się do 3,5 proc. rok do roku z 3,7 proc. w czerwcu. Z kolei lipcowa dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw spadła do 7,2 proc. rok do roku z 7,5 proc. w czerwcu.
Według analityków z Banku Millennium wyhamowanie dynamiki zatrudnienia (w ujęciu rok do roku wzrost zatrudnienia był najniższy od grudnia 2016 r.) to w głównej mierze efekt wysokiej bazy statystycznej sprzed roku, a także nasilających się ograniczeń podażowych na rynku pracy.
Zwracają uwagę, że stopa bezrobocia znajduje się obecnie na rekordowo niskim poziomie i utrzymanie wzrostów zatrudnienia na dotychczasowym poziomie będzie trudne. Popyt na pracę pozostaje w trendzie wzrostowym, na co wskazują wyniki badań koniunktury, natomiast przedsiębiorcy mają coraz większe trudności z uzupełnieniem wakatów, a problem z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników jest coraz silniejszą barierą prowadzenia działalności gospodarczej.
Zdaniem analityków w najbliższych miesiącach dynamika zatrudnienia powinna się ustabilizować, natomiast w średniookresowej perspektywie wzrost zatrudnienia będzie wyhamowywał ze względu na ograniczenia po stronie podaży pracy.

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.