Bank Światowy wyróżnia Polskę na tle Europy


Bank Światowy uznał, że Polska należy do najlepiej zintegrowanych krajów w Europie. Międzynarodowe powiązania gospodarcze rozumiane jako handel, inwestycje, migracje, technologie komunikacyjne czy sieć transportowa stawiają Polskę wśród liderów w Europie - wynika z raportu Banku Światowego.
W raporcie Polska zaliczana jest do najlepiej powiązanych gospodarczo krajów Starego Kontynentu, głównie za sprawą rozwiniętej międzynarodowej sieci transportowej, która wspiera handel dobrami i usługami - podkreślili autorzy opublikowanego w czwartek dokumentu.
"Nasza analiza pokazuje, że większa międzynarodowa integracja gospodarcza poprzez sieć różnych powiązań wspiera transfer technologii i idei pomiędzy krajami, firmami i ludźmi. To z kolei jest kluczowe dla rozwoju gospodarczego w długim okresie" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, David Gould, ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej oraz autor opublikowanego w czwartek raportu.
Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl
Jak wskazano, w czasie transformacji gospodarczej Polska wyraźnie wzmocniła swoje gospodarcze więzi z Niemcami, które z kolei są najlepiej zintegrowanym gospodarczo krajem na kontynencie. Nasz kraj wykorzystał też zacieśniające się więzi z Niemcami do zbudowania relacji z niemieckimi partnerami handlowymi, co pozwoliło mu wyjść na inne rynki w Europie i na świecie - dodano.
Ekonomiści Banku Światowego mierząc międzynarodowe powiązania gospodarcze krajów posłużyli się nowym wskaźnikiem - Indeksem Wielowymiarowej Integracji, który - jak wyjaśniono - analizuje szereg kanałów powiązań: handel, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, migracje, technologie informacyjne i komunikacyjne, sieć transportową.
Według raportu najlepiej zintegrowane regiony Europy i Azji Środkowej to Europa Zachodnia, Europa Północna, Środkowa i Południowa. Z kolei najsłabiej powiązane regiony to Bałkany, Azja Środkowa oraz Kaukaz Południowy.
"Efekt sąsiedztwa z Niemcami pomógł Polsce zintegrować się z niemiecką siecią powiązań i dzięki temu uczestniczyć w globalnym łańcuchu wartości. Oznacza to jednak także to, że w razie ewentualnego tąpnięcia w niemieckiej gospodarce, właśnie ze względu na te silne powiązania, Polska byłaby najbardziej dotkniętym krajem w Europie" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, Carlos Piñerúa, przedstawiciel Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.