"Scena za rzeką" to projekt dotyczący nie głównej siedziby teatru, która jest obecnie modernizowana, a budynku magazynowo-warsztatowego przy ul. Branickiego w Białymstoku. Pomysł z utworzeniem tam dodatkowej przestrzeni teatralnej oraz zmodernizowania pracowni warsztatowych powstał w ubiegłym roku. Teatr pozyskał na ten dwuletni projekt środki z ministerialnego programu "Infrastruktura kultury" w wysokości blisko 99 tys. zł oraz z budżetu województwa podlaskiego w wysokości ponad 125 tys. zł.

Dodatkowa przestrzeń - jak informował wówczas PAP teatr - zwiększy komfort pracy osób zatrudnionych w teatrze, jak i wpłynie na podniesienie jakości widowisk. W planach jest, aby w budynku przy ul. Branickiego powstało miejsce przeznaczone do wystawiania spektakli i prowadzenia działań z zakresu edukacji kulturalnej, uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami czy seniorów. Natomiast nowoczesna przestrzeń warsztatowa umożliwi tworzenie scenografii i rekwizytów w komfortowych warunkach, z wykorzystaniem nowoczesnych sprzętów.

Teatr ma już program funkcjonalno-użytkowy, teraz przyszedł czas na dokumentację projektową - poinformowała PAP zastępczyni dyrektora teatru Martyna Zaniewska.

Oferty w przetargu firmy mogą składać do 4 maja, a wybrana firma na stworzenie dokumentacji będzie miała pół roku od podpisania umowy - można przeczytać w ogłoszeniu przetargowym zamieszczonym na platformie zamówień publicznych białostockiego teatru.

Przetarg zakłada opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszystkich potrzebnych pozwoleń.

Zaniewska powiedziała PAP, że uzyskanie dokumentacji pozwoli na poszukiwanie źródeł finansowania tej inwestycji a także aplikowania o te środki. Na razie za wcześnie, by mówić kiedy dokładnie miałaby powstać scena za rzeką.

Obecnie teatr prowadzi inną dużą inwestycję - modernizację głównej, zabytkowej siedziby teatru w centrum Białegostoku. Jak zapowiadano, inwestycja ma potrwać do 2025 roku. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 58 mln zł, prace budowlane mają kosztować 31,7 mln zł. Na czas trwania remontu działalność teatru została przeniesiona na inne sceny w mieście, spektakle są grane m.in. w kinie Ton czy Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl