To droga wojewódzka. Inwestorem jest podległy samorządowi województwa Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Niezbędną dokumentację do tej inwestycji przygotowało miasto Białystok. Oba samorządy zawarły kilka lat temu porozumienie w tej sprawie. Pieniądze na budowę drogi pochodzą z budżetu województwa podlaskiego.

W ramach projektu przebudowana będzie ulica Władysława Raginisa, czyli droga wojewódzka nr 676 od skrzyżowania z ulicą Baśniową do granicy miasta wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział w poniedziałek podczas symbolicznego rozpoczęcia inwestycji, że droga ma być gotowa pod koniec 2024 r. Podkreślił, że to arteria ważna i dla mieszkańców Białegostoku, Supraśla, ale i całego regionu. "Dzięki niej poprawi się oczywiście komfort, bezpieczeństwo podróżnych, zarówno do Supraśla jak i z powrotem" - powiedział Kosicki. Dodał, że droga ta uzupełni zbudowany już wcześniej odcinek Białystok-Supraśl, wcześniej zbudowano także węzeł Porosły, razem z ulicą Raginisa będzie gotowy układ komunikacyjny.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał, że miasto przygotowało dokumentację techniczną, uzyskało zezwolenie na realizację tej inwestycji drogowej. Ocenił, że trwało to za długo, ale było to związane z wydawaniem np. decyzji środowiskowej przez RDOŚ.

Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Unibep SA. Członek zarządu tej firmy Adam Poliński powiedział, że firma ta realizowała w konsorcjach także kilka innych inwestycji na drodze wojewódzkiej 676 (np. węzeł Porosły czy odcinek Białystok-Supraśl).

W ramach przebudowy ul. Raginisa powstanie droga dwupasmowa z drogą rowerową, chodnikami dla pieszych, przebudowaną infrastrukturą. Poliński podał, że prace zaczną się od niezbędnych wycinek i prac rozbiórkowych. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć w drugiej połowie maja poza obecną główną jezdnią.

Przebudowa będzie oznaczała utrudnienia dla kierowców. Adam Poliński deklarował, że wykonawca będzie się starał, aby utrudnienia były jak najmniejsze. Prace mają być prowadzone przy zachowaniu przejezdności drogi.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl