MZD podał, że termin składania ofert upływa 28 września. Firma, z którą podpisana zostanie umowa, będzie miała 430 dni na wywiązanie się z zadania.

Węzeł przesiadkowy ma powstać w sąsiedztwie istniejącego dworca kolejowego Bielsko-Biała Główna, po wschodniej stronie torów. "Projekt ma nie tylko poprawić komfort podróżowania. Głównym jego celem jest zintegrowanie wszystkich rodzajów transportu publicznego w jednym miejscu, umożliwiając płynne przesiadki dla pasażerów, także niepełnosprawnych" - wskazali w komunikacie urzędnicy z MZD.

Komunalny Zarząd dysponuje już koncepcją zintegrowanego węzła przesiadkowego. Jest ona podstawą do prac nad dokumentacją projektową.

"Chodzi o budowę nowoczesnego dworca, który zapewni obsługę pasażerów, a także pełnił będzie rolę centrum zarządzania węzłem przesiadkowym i sterowaniem ruchu. Lokalizacja budynku wraz z peronami autobusowymi została zaplanowana od strony ulicy Podwale. Istotnym elementem jest planowane połączenie z północną śródmiejską obwodnicą miasta. Nad peronami autobusowymi przewidziano wielopoziomowy parking dla samochodów osobowych" - podało MZD.

Plan zakłada przebudowę przedpola istniejącego dworca PKP, aby powstało funkcjonalne połączenia centrum przesiadkowego z siecią dróg. "Będzie to zapewnione poprzez budowę dwóch rond turbinowych w ciągu ul. Warszawskiej wraz z zatokami autobusowymi.

Projekt uwzględnia dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami poprzez instalację wind i innych ułatwień, a także rowerzystów, ponieważ przecinają się w tym miejscu dwie główne trasy rowerowe.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl