"Wykonawca prac zwrócił się do MZD z wnioskiem o przedłużenie terminu zakończenia inwestycji, ale na razie decyzja w tej sprawie nie zapadła. Wniosek jest analizowany" - powiedział PAP Tomasz Ficoń.

Pierwotnie plac miał być gotowy przed końcem 2022 r. Wykonawca poprosił jednak o wydłużenie terminu. Jego plany początkowo krzyżowały prace archeologiczne, ale największy wpływ na termin miała aura, która nie sprzyjała pracom. Termin zakończenia został przesunięty na końcówkę maja. Tomasz Ficoń mówił wówczas, że do tego czasu gotowa miała być już cała inwestycja, czyli nie tylko plac, ale także prowadząca do niego przebudowywana ul. Cyniarska.

Samorząd nie podał na razie, ile może potrwać jeszcze przebudowa placu.

Prace na placu, którego rola sprowadzała się głównie do funkcji parkingu, ruszyły jesienią 2021 r. Nowa przestrzeń ma zachęcać do wypoczynku i wspólnego uczestnictwa w kulturalnym i edukacyjnym życiu miasta. Całość ma nawiązywać do historycznego charakteru tej części Bielska-Białej. Przed połączeniem z Bielskiem stanowił on centralny plac Białej Krakowskiej. W jego obrębie pojawią się ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki oraz fontanna. Całość dopełnia zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew, które już zostały posadzone.

Trwają też prace przy przebudowie ul. Cyniarskiej. Przywracany jest jej historyczny przebieg. Wzdłuż powstanie parking. Posadzone zostaną drzewa.

Plac Wojska Polskiego jest jednym z głównych miejsc w Bielsku-Białej. Został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Później stał się jednym z dwóch głównych rynków tego miasta. Najstarsze kamienice pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. dawny ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl