CBOS: Pogorszenie sytuacji gospodarczej w listopadzie. Polepszenie w 2021 roku


64 proc. badanych uważa, że w porównaniu z październikiem pogarszała się sytuacja gospodarcza w kraju. Poprawiły się natomiast prognozy ogólnej sytuacji w ciągu najbliższego roku; o 2 pkt. proc. ubyło niezadowolonych z sytuacji politycznej w Polsce - wynika z badań CBOS.
Na podstawie badań zrealizowanych w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, w dniach 5-15 listopada 2020 roku - CBOS przygotował bilans nastrojów społecznych.
Wynika z niego, że pogarszała się ocena sytuacji gospodarczej w kraju. Lepsze natomiast od notowanych w ostatniej dekadzie października były prognozy na najbliższy rok dotyczące ogólnej sytuacji w Polsce, kondycji gospodarki oraz warunków materialnych gospodarstw domowych
"W stosunku do ostatniej dekady października minimalnie pogłębiło się przekonanie, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Pogląd taki wyraża obecnie 64 proc. badanych (wzrost o 2 punkty procentowe), a więcej, niż co piąty ankietowany jest przeciwnego zdania (22 proc.). Co siódmy respondent nie ma wyrobionej opinii na ten temat (14 proc.).
Zwrócono uwagę, że występuje silna zależność między ocenami ogólnej sytuacji w kraju a poglądami politycznymi i kwestiami światopoglądowymi. "Zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w Polsce ponadprzeciętnie często wyrażają osoby biorące udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (45 proc.), identyfikujące się z prawicą (47 proc.), a w potencjalnych elektoratach partyjnych ‒ zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) - 58 proc. - wynika z badań CBOS.
Podkreślono, że przewaga zadowolonych nad niezadowolonymi w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości i koalicjantów jest mniejsza, niż w ubiegłych miesiącach.
Wskazano w nim, że w stosunku do ostatniej dekady października poprawiły się prognozy dotyczące ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Z danych wnika, że "w porównaniu z ostatnim pomiarem zmniejszył się odsetek ankietowanych uważających, że się ona pogorszy (z 51 proc. do 45 proc.), a zwiększył prognozujących utrzymanie status quo (z 23 proc. do 30 proc.). Jednocześnie minimalnie przybyło oczekujących poprawy ogólnej sytuacji w Polsce (o 2 punkty procentowe, do 17 proc.). Co jedenasty ankietowany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (9 proc.).
W stosunku do ostatniej dekady października minimalnie ubyło także niezadowolonych z sytuacji politycznej w Polsce (o 2 punkty procentowe, spadek do 55 proc.), przybyło oceniających ją przeciętnie (o 3 punkty, do 26 proc.), zaś odsetek zadowolonych się nie zmienił (14 proc.). Co dwudziesty ankietowany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (5 proc.).
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.