• Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej: Projekt ustawy wprowadzający m.in. system weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców przymusza przedsiębiorców, aby co 48 godzin sprawdzali, czy podwładny ma aktualne badanie na obecność wirusa. Rodzi się pytanie: dlaczego ustawodawca posługuje się nami.
  • Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan: Projekt idzie w dobrym kierunku, wprowadzając możliwość testowania. Nie ogranicza się zatem wyłącznie do weryfikacji szczepień.
  • Sławomir Grzyb, sekretarz generalny IGGP: Przedsiębiorcy nie mają prawa kontrolowania i gromadzenia wrażliwych danych osobowych. Restauratorzy odmawiają ich zbierania, ponieważ nie zapewnią ich tajności.

Podczas publicznego wysłuchania w Sejmie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii covid-19, który m.in. wprowadza system weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Jacek Czauderna skrytykował proponowane w dokumencie rozwiązania.

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy się zaszczepili

- Reprezentujemy najbardziej poszkodowany przez pandemię segment gospodarki, czyli branżę HOGATUR, a więc: hotele, gastronomię i turystykę. Sytuacja jest taka, że 200 tys. pracowników straciło pracę, a 20 tys. lokali bankrutuje, albo musi się przebranżowić. Pensje są najniższe w sektorze - wynoszą 4,3 tys. zł brutto. Równocześnie 50 tys. ludzi szuka pracy w gastronomii, ale uważa takie zarobki za jałmużnę - tłumaczył Jacek Czauderna.

Dodał, że bezrobocie galopuje, a cały sektor HOGATUR jest w potężnym kryzysie ekonomicznym.

Czy pracodawca powinien mieć możliwość weryfikacji szczepień zatrudnionych? Zdania są podzielone

- Wszyscy już chyba wiedzą po dwóch latach pandemii, że lockdowny w gastronomii nie są skutecznym narzędziem do walki z koronawirusem. Stosowna jest edukacja zamiast przymuszania - uważa prezes IGGP.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL