"Inwestorzy mają zapewnienie po tym tygodniu, że Fed nie cofnie się i będzie dążył do jeszcze wyższych stóp proc., żeby zdusić inflację. Z kolei w strefie euro ten scenariusz nie jest taki pewny - raczej pewne jest to, że stopy proc. nie będą rosły w takim tempie, jak w USA. W efekcie mamy umacniającego się dolara, i jednocześnie umacniającego się franka szwajcarskiego. W takich warunkach złoty dostaje rykoszetem - osłabił się do euro, dolara i franka, chociaż w przypadku EUR/PLN ruch nie był bardzo mocny - można powiedzieć, że w całej tej sytuacji nie jest najgorzej" - powiedziała PAP Biznes Kurtek.

"Dla złotego kluczowe będzie to, jakie dane inflacyjne zobaczymy w przyszłym tygodniu, i jakie w związku z tym będą oczekiwania na decyzje RPP. Te czynniki będą kluczowe dla złotego, poza stałym elementem, jakim jest wojna w Ukrainie i wszystko z tym związane. W okresie oczekiwania na dane jest szansa na stabilizację, ale nie możemy wykluczyć osłabienia, w razie pogorszenia sentymentu na rynkach globalnych" - dodała.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. w piątek, 30 września. Pełne dane GUS poda 14 października.

Jak zaznacza ekonomistka, piątkowa sesja na rynkach jest nerwowa, a w centrum uwagi inwestorów pozostają obawy o inflację i pogarszającą się koniunkturę.

"Dzisiejsza sesja na rynkach finansowych jest niespokojna i trudna, mamy wyprzedaż praktycznie na wszystkich aktywach i na giełdach, spore spadki na surowcach, tracą też obligacje. Rośnie niepokój na rynkach, zarówno w związku z decyzjami banków centralnych, jak i danymi makro. Dzisiejsze, wstępne odczyty PMI w Niemczech i strefie euro są niepokojące, przybliżają recesyjne scenariusze. Widać, że ma to duży wpływ na decyzje inwestorów" - powiedziała Kurtek.

"Z drugiej strony mamy też decyzje podjęte w Wielkiej Brytanii - wielkie cięcia podatków, które spowodowały gwałtowną wyprzedaż funta brytyjskiego. Jest niepokój o to, że tak drastyczne kroki spowodują jeszcze szybszy wzrost inflacji. Inflacja i pogarszająca się koniunktura pozostają w centrum zainteresowania" - dodała.

RYNEK DŁUGU

"W piątek od samego rana na polskich papierach mieliśmy spokój. Potem, to co wydarzyło się na rynku Bundów, US Treasuries, w Wielkiej Brytanii, wpłynęło negatywnie i na nasz rynek. Mamy spore dwucyfrowe wzrosty rentowności, tylko na 2-latce wzrost jest jednocyfrowy. Widać, że pogorszenie sentymentu przełożyło się na rynek długu" - powiedziała Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

"W kolejnych dniach rynek długu będzie czekał na dane makroekonomiczne - w tym m. in. dane o inflacji w Polsce i Niemczech, dane o PKB w USA, a także na sygnały z zagranicy" - dodała.

piątek piątek czwartek 15.26 9.17 17.10 EUR/PLN 4,7342 4,7609 4,7637 USD/PLN 4,8469 4,8645 4,8515 CHF/PLN 4,9645 4,9643 4,9403 EUR/USD 0,9768 0,9786 0,9819 PS1024 6,59 6,58 6,57 DS0727 6,66 6,5 6,51 DS0432 6,34 6,17 6,18

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl