Farma powstaje w pobliżu miejscowości Bejsce w województwie świętokrzyskim. Będzie składać się z sześciu turbin o mocy 3,3 MW każda, ma ruszyć w II połowie 2025 r. Roczna produkcja energii ma wynieść około 65 GWh. Projekt farmy został przygotowany przez szwedzkiego dewelopera OX2, a budować ją będzie spółka zależna tej firmy.

Jak poinformowała Enea, kontrakt wartość 57,42 mln euro obejmuje zakup samej spółki za ok. 3,5 mln euro oraz koszt budowy docelowej instalacji.

"Pozyskanie farmy wiatrowej Bejsce, to już kolejny w ostatnich tygodniach projekt OZE rozwijany przez Grupę Enea. Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęliśmy proces dynamicznego zwiększania naszego potencjału wytwórczego w oparciu o źródła OZE, zarówno w fotowoltaice, jak i wietrze. Jest to nasz wkład w transformację sektora energetycznego, a spółki celowe Grupy realizują kolejne projekty na dodatkowe kilkaset MW zielonej energii" - powiedział prezes Enei Paweł Majewski, cytowany w komunikacie spółki.

"Polska jest bardzo dynamicznym rynkiem i będziemy nadal rozwijać naszą organizację i portfolio naszych projektów, przyczyniając się w ten sposób do napędzania transformacji energetycznej" - podkreślił prezes OX2 Paul Stormoen.

Grupa Enea to spółka giełdowa z ponad 52-proc. udziałem Skarbu Państwa, zajmująca się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Dostarcza energię do 2,6 mln klientów, ma też dwie elektrownie systemowe: w Kozienicach i Połańcu.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl