"DESA Paper Days to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala odkryć wielką sztukę utrwaloną w niepozornym medium, jakim są grafika artystyczna i papier. Już 13 maja w siedzibie DESA Unicum eksperci opowiedzą o tajnikach prac na papierze" - wyjaśniła w informacji dla PAP Katarzyna Smaga, reprezentująca DESĘ.

Prace na papierze i grafika artystyczna to dwie kategorie, które - zdaniem marszandów i krytyków sztuki - z każdym rokiem zyskują na popularności. "Choć dotychczas ustępowały miejsca malarstwu, w ostatnich latach widać wokół tego rodzaju prac zdecydowanie większe zainteresowanie - nie tylko wielbicieli sztuki, ale też kolekcjonerów" - oceniają organizatorzy ekspozycji.

Dwie z czterech wystaw w ramach DESA Paper Days poświęcone są współczesnym pracom. Na ekspozycjach "Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna" na szczególną uwagę - zdaniem organizatorów wystaw i aukcji - zasługuje unikatowe dzieło Władysława Strzemińskiego "Żniwiarki". "Praca pochodzi z jednego z ostatnich cyklów artysty i jest pełną ekspresji koncepcją związaną z realizacją socrealistycznych haseł, w tamtych czasach były z góry narzuconych przez władzę. Strzemiński chciał pokazać, że i w tym kierunku sztuki można stworzyć coś wartościowego, mimo systemowych ograniczeń" - czytamy w katalogu wystawy. Estymacja, czyli ocena przypuszczalnej wartości "Żniwiarek" została ustalona na 550 000 - 650 000 zł.

Wystawiona praca Wojciecha Fangora stanowi prawdziwą rzadkość na rynku sztuki. Nad serią prac "Międzytwarzowych" artysta pracował jedynie przez dwa lata w latach 70. XX wieku. Zdaniem krytyków, stanowiły one jeden z najważniejszych okresów w twórczości Fangora. W grudniu 1970 r. odbyła się indywidualna wystawa artysty w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Był to okres, gdy rozpoczął eksperymenty ze strukturami przestrzennymi. To również w tych latach wykonał zaprezentowaną kompozycję, która do dzisiaj stanowi ważną część jego artystycznego dorobku.

Interesujące są - według organizatorów wystaw - prace na papierze rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Pozwalały artystce na testowanie oraz eksperymentowanie z nowymi pomysłami. Często ich powstanie poprzedzało kolejne etapy przestrzennych poszukiwań lub były bezpośrednim efektem doświadczeń rzeźbiarskich.

Eksponowana na wystawie będzie też praca Zbigniewa Libery "Lego. Obóz koncentracyjny, opakowanie 6772". Prezentowany obiekt to jedno z siedmiu pudełek, do złudzenia imitujących zestawy klocków Lego. "Lego. Obóz koncentracyjny" uznawane jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki lat 90. i za najsłynniejsze dzieło artysty.

Kolejne dwie wystawy "Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna" to unikatowy zbiór prac graficznych oraz prac na papierze takich artystów jak Witkacy, Norwid, Matejko, Stryjeńska czy Łempicka.

Spośród wielu dzieł zgromadzonych na czas DESA Paper Days marszandzi zwracają uwagę na rysunek autorstwa Cypriana Kamila Norwida "Mężczyzna z rapierem", który niezwykle rzadko pojawia się na rynku aukcyjnym. Nieustannie interesują też kolekcjonerów i krytyków sztuki prace Witkacego. Na wystawie pojawią się cztery dzieła artysty, w tym "Portret Neny Stachurskiej" z 1930 r. Bohaterką pastelowego rysunku jest Jadwiga Stachurska - młodziutka kochanka Witkacego, uważana przez samego artystę za jego najpiękniejszą modelkę - która w ciągu siedmiu lat została uwieczniona na ponad 70 portretach.

Tamara Łempicka, zdaniem krytyków, "zasłynęła przede wszystkim jako malarka portretów i aktów, które wprawdzie nie zawsze były dziełami monumentalnych rozmiarów, ale precyzja ich wykonania i gładkość ruchów pędzla umacniały widza w przekonaniu o obcowaniu z genialną portrecistką". Prezentowane studium do "La communiante" wykonane przy użyciu pasteli jest tego dobrym przykładem. W ramach prezentacji sztuki dawnej pokazywany jest "Portret dziewczynki" Stanisława Wyspiańskiego z 1985 r., który należy do zbioru mistrzowskich portretów dziecięcych artysty. Wyspiański bardzo dużo uwagi poświęcał dzieciom. Malował je w naturalnym środowisku, obserwując ich codzienne zachowania, reakcje. Portrety te nie były pozowane. Często bywały zapisem młodości, przedstawiały fenomen dojrzewania dziecka i przechodzenia w okres dorosłości.

Organizatorzy wystaw zwracają uwagę na pracę autorstwa Zofii Stryjeńskiej pt. "Dydek" z 1917 roku. Artystka zainspirowana słowiańskimi wierzeniami zrealizowała cykl "Bożki słowiańskie". Wystawiana też będzie słynna praca Leona Wyczółkowskiego "Pejzaż z dębem i żubrami", przedstawiająca krajobraz Białowieży. Do wykonania litografii zainspirowała artystę znajomość z prof. Władysławem Szaferem, który w czasie powstawania pracy kierował dwiema ekspedycjami do Białowieży, kórych celem było ratowanie ginących żubrów oraz zaprojektowanie rezerwatów w Puszczy.

Według ekspertów rynku sztuki wartość prac na papierze na polskim rynku jest wciąż niedoszacowana, przez co mają wysoki potencjał inwestycyjny. "To atrakcyjne medium dla młodych entuzjastów sztuki, które pozwala rozpocząć tworzenie kolekcji bez wysokich nakładów inwestycyjnych".

13 maja w godz. 12-15 odbędzie się oprowadzanie po wystawie - "Przez papier do grafiki". Wystawy z cyklu DESA Paper Days zakończą się aukcjami: 16 maja;17 maja i 18 maja.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl