• W drugim kwartale 2023 r. przez polski rynek VC przepłynęło 429 mln zł - wynika z raportu PFR Ventures i Inovo VC, podsumowującegom transakcje na polskim rynku venture capital (VC).
  • "To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 116 rodzimych, innowacyjnych spółek" - wskazano.
  • Dodano, że w ujęciu półrocznym odnotowano "spadek o 70 proc. względem pierwszych sześciu miesięcy, w roku poprzedzającym i w 2021 r.". Zwrócono uwagę, że liczba transakcji cały czas wzrasta.

Według autorów raportu najważniejszym wydarzeniem w drugim kwartale 2023 r. "była runda A spółki Eleven Labs, która pozyskała blisko 80 mln zł od grupy międzynarodowych funduszy i aniołów biznesu".

"Po 6 miesiącach 2023 r. osiągnęliśmy pułap, na którym w 2019 r. znajdował się na koniec grudnia. Nie jest to tempo, które pozwalałoby bić rekordy wartości transakcji z 2021 i 2022 r., ale nie ma też zagrożenia powrotu do nisko-transakcyjnej przeszłości sprzed 2020 r." - ocenił prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz. "Długoterminowo pozostajemy w trendzie wzrostowym, a główną siłą napędową ekosystemu jest rosnąca liczba osób pracujących w start-upach" - stwierdził.

Zdaniem Karola Lasoty z Inovo VC "daje nam się we znaki niższa aktywność inwestycyjna funduszy later-stage w Polsce i CEE, które stanowiły naturalnie dużą część rynku w naszym regionie".

Zgodnie z raportem, na rynku dominują inwestycje o charakterze zalążkowym, "które od 12 miesięcy nie schodzą poniżej poziomu 100 kwartalnie". "Podobnie wygląda sytuacja rund A i wyższych, których jest średnio około 10. Średnia wartość transakcji nieznacznie wzrosła względem poprzedniego kwartału, ale wciąż jest znacznie poniżej wartości z 2022 i 2021 r." - wskazano.

Podano, że 32 ze 116 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures, które "zapewniły 18 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw". "Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które odpowiadają za 44 transakcje i 11 proc. udziału w ich wartości" - dodano.

Zwrócono uwagę na Fundusz Innowacji NATO, który dysponuje 1 mld euro na inwestycje w projekty z potencjałem podwójnego zastosowania. "Inwestycje Funduszu Innowacji NATO w Polsce mogą wspierać postęp technologiczny, który zaspokaja potrzeby zarówno sektora cywilnego, jak i obronnego" - wskazał Patrick Schneider-Sikorsky z NATO Innovation Fund (NIF). Dodał, że NIF postrzega nasz region jako kluczowy i niedostatecznie obsługiwany rynek, "dlatego planuje otwarcie jednego ze swoich dwóch pierwszych biur regionalnych w Warszawie".

PFR Ventures to spółka zarządzająca środkami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju.

Inovo VC to fundusz venture capital inwestujący w startupy na wczesnym etapie działalności z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl