Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) przekazała, że handel ziarnem na szerszym rynku pozostaje ograniczony, co wynika z utrzymującej się małej sprzedaży ziarna przez rolników, a także firm handlowych w większości regionów kraju.

Większość rolników - w opinii IZP - oczekuje wyższych cen za zmagazynowane zboża i czeka na wzrost cen ziarna. "Wydaje się jednak, iż z uwagi na spadki cen zbóż na rynku światowym i ograniczone możliwości eksportu ziarna z kraju w związku z silną konkurencją, o zwyżki cen w najbliższym czasie będzie trudno, szczególnie w odniesieniu do ziarna paszowego" - stwierdzono.

Dodano, iż na rynku nie widać presji na duże zakupy ziarna przez przetwórców. Wielu z nich - jak podano - posiada zapasy ziarna do przerobu, realizuje wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna, dokupuje surowiec na bieżąco na rynkach lokalnych i przede wszystkim czeka na tegoroczną kukurydzę, której zbiór będzie wysoki.

"Przewidujemy, iż zbiory kukurydzy mogą wynieść około 7 mln ton wobec rekordowych 8,3 mln ton zebranych w poprzednim roku. W większości regionów, plantacje kukurydzy wyglądają dobrze, z wyjątkiem centrum i północnego-wschodu, gdzie stan plantacji jest gorszy" - przekazała IZP.

Dodano, że notowane na przełomie lipca i sierpnia br. opady deszczu utrudniały żniwa, ale poprawiły kondycję kukurydzy w kraju.

"Wydaje się, iż rolnicy powinni wystawić do sprzedaży nieco więcej ziarna w II połowie września br. wraz ze zbliżaniem się dobrze zapowiadających się zbiorów kukurydzy oraz w związku z koniecznością pozyskania środków na pokrycie zobowiązań finansowych" - stwierdzono.

Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 r.; zrzesza ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl