Słodko-gorzka love story w reżyserii jednego z najważniejszych twórców współczesnego kina fińskiego będzie filmem otwarcia 17. BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. W sobotę wieczorem widzowie zobaczą "Opadające liście" w reż. Aki Kaurismäkiego. Festiwal zamknie z kolei "Monster" Hirokazu Koreedy, który - jak podano w komunikacie - ma w sobie zarówno elementy thrillera, jak i kina społeczno-obyczajowego, a największą przyjemnością w jego oglądaniu jest powolne odsłanianie faktów.

W programie znajdą się też najnowsze filmy fabularne i dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach: w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance w Park City. W ramach sekcji Świat pod namiotem zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce m.in. "Podwójne życie" japońskiej reżyserki Enen Yo, "Czarne serca" w reż. Pippo Mezzapesy.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych weźmie udział 24 polskich i zagranicznych produkcji autorstwa młodych, obiecujących reżyserek i twórców. Filmy oceniać będzie m.in. aktorka Dorota Pomykała, reżyser Sławomir Grünberg.

Jak podano w komunikacie, bohaterami tegorocznych retrospektyw będzie twórca amerykańskiego kina niezależnego John Cassavetes, reżyser Wojciech Has, a także dokumentalista Paweł Łoziński.

W związku z jubileuszem 100-lecia istnienia wytwórni Warner Bros, w Kazimierzu Dolnym pokazane zostaną kultowe filmy, które weszły do historii kina, wyznaczając nowe trendy. W programie m.in. "Bonnie i Clyde" Arthura Penna, "Tramwaj zwany pożądaniem" Elia Kazana, "Sokół maltański" Johna Hustona i "Buntownik bez powodu" Nicholasa Raya.

Imprezie towarzyszyć będą przede wszystkim spotkania z twórcami. W miasteczku nad Wisłą gościć będą m.in. Krzysztof Zanussi, Agnieszka Smoczyńska, Borys Szyc, Dorota Pomykała, Paweł Łoziński. Zaplanowano też wystawy, wycieczki z lokalnymi przewodnikami, a także koncerty. 5 sierpnia na Zamku w Janowcu wystąpią Trio 4 Chet oraz Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz. Z kolei od 30 lipca do 5 sierpnia na kazimierskim rynku wystąpią m.in. Ptaszkowie Śpiewali, Sviatyj, Moriah Woods i Miss God.

Podobnie, jak w ubiegłym roku miasteczko festiwalowe będzie mieścić się na terenie Gminnego Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 1, gdzie do dyspozycji będzie Małe Kino na 250 miejsc, a także namiot, czyli Kino We Love Cinema, w którym zmieści się prawie 800 osób. W trakcie imprezy zaplanowano także wieczorne seanse na Zamku i na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym podczas których widzowie zobaczą m.in. "Pierwszy dzień mojego życia" Paolo Genovese czy "Szampana!" Nicolasa Vaniera.

17. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi potrwa do 6. sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl