• Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, w maju poglądy konsumentów wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku niższej inflacji.
  • Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -29,9 i był o 2,3 pp. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  • W odniesieniu do maja 2022 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 8,5 pp.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 4,4 pp. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -15,3. W maju br. WWUK osiągnął wartość o 12,6 pp. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka zwrócił uwagę, że wiosna przyniosła kolejną poprawę nastrojów. - To już kolejny miesiąc z rzędu, kiedy zarówno obecna, jak i przyszła ocena polskiej rzeczywistości się poprawia - stwierdził. Zaznaczył, że nie oznacza to, iż wskaźniki przyjmują dodatnie wartości.

- Nadal przeważają pesymiści, a główny wskaźnik ufności konsumenckiej jest na poziomie -29,9 pkt - podkreślił ekspert.

Jak zauważył Zielonka, najwyższe wzrosty subwskaźników dotyczą obecnej i przyszłej oceny kondycji gospodarki. - To zapewne wynik zmniejszającej się inflacji. Wskaźnik dotyczący oczekiwań Polek i Polaków co do przyszłej inflacji jest jednym z najniższych w ostatnich pięciu latach - stwierdził. Według niego wynika to zapewne częściowo z niezrozumienia faktu, że ceny nadal będą rosły, choć już nie tak szybko.

Zdaniem eksperta nie bez znaczenia dla postrzegania rzeczywistości jest także pogoda. - Wraz z jej poprawą dostrzegamy coraz mniej mankamentów otaczającej nas rzeczywistości. Dodatkowo odszedł nam problem związany z koniecznością ogrzewania gospodarstw domowych - wskazał.

W ocenie Zielonki wszystko to wpłynęło na wzrost wskaźnika dotyczącego możliwości oszczędzania w najbliższej przyszłości. - Wskaźnik nadal jest na minusie, ale z wartości -12,2 znalazł się w maju na poziomie -4,7 pkt - zauważył.

Według eksperta Konfederacji Lewiatan z jednej strony to pozytywna informacja, z drugiej wydaje się, że konsumpcja prywatna w najbliższych miesiącach może dalej notować spadki lub w najlepszym wypadku dalsze przesunięcie w stronę towarów pierwszej potrzeby.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl