Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował PAP, że w poniedziałek na wyjazd z Polski na Ukrainę przez przejście graniczne w Dorohusku w 16-kilometrowej kolejce czeka ok. 650 pojazdów ciężarowych. "Od godz. 8 do 15:30 do Polski wjechały 82 samochody, podobna ilość wyjechała na Ukrainę" - dodał.

Jak przekazał, protestujący w pierwszej kolejności przepuszczają samochody przewożące niebezpieczne towary (np. paliwa, oleje), pomoc humanitarną, transporty ze zwierzętami i szybko psującą się żywnością.

Kom. Ewa Czyż z KMP w Chełmie powiedziała, że na dk 12 w Okopach protestuje ok. 30 osób z dwoma ciągnikami rolniczymi i 25 ciągnikami siodłowymi. "Protest przebiega spokojnie, bez żadnych incydentów" - uzupełniła.

W sobotę wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że protestujący przewoźnicy sygnalizują nierówną konkurencję na rynku przewozów między przewoźnikami polskimi a ukraińskimi.

Wymieniając postulaty przewoźników wojewoda podał: przywrócenie obowiązku posiadania przez przewoźników ukraińskich zezwoleń na przewozy towarowe; zakaz rejestrowania w Polsce firm transportowych przez przewoźników ukraińskich; wprowadzenie wymogu posiadania na terenie Polski licencji przez przewoźników ukraińskich wydawanych przez stronę ukraińską, które byłyby analogiczne do licencji na międzynarodowe przewozy wymaganych od polskich przewoźników; likwidację procederu wymuszenia przez ukraińską Inspekcję Transportu Drogowego opłat od polskich przewoźników za przewóz towarów pojazdami poniżej normy Euro 4; uporządkowanie po stronie ukraińskiej przestrzegania prawa w stosunku do polskich przewoźników, w zakresie procedur karania mandatami; potwierdzenie przez stronę ukraińską interpretacji, że ładunki przewożone przez polskich przewoźników z innych krajów UE na Ukrainę z tranzytowaniem przez Polskę nie wymagają dodatkowych zezwoleń i mogą się odbywać na podstawie umowy między UE a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów z 22 czerwca 2022 r.; przyśpieszenie objęcia wszystkich przewozów towarowych systemem SENT lub e-TOLL; postulat pilnego spotkania przewoźników z ministrem infrastruktury.

W czwartek w południe rozpoczął się protest przewoźników blokujących drogę krajową nr 12 w Okopach, która prowadzi do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Jak podała GDDKiA, utrudnienia możliwe są przez miesiąc, do 3 czerwca br.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl