Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował, że w sobotę rano na wjazd z Białorusi do Polski przez terminal w Koroszczynie w 4-godzinnej kolejce czeka 80 pojazdów ciężarowych. Na wyjazd z Polski na Białoruś w kolejce stoi ok. 900 ciężarówek, a czas szacunkowy czas oczekiwania to 28 godzin. W ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na przejściu w Koroszczynie w obu kierunkach odprawiono 569 tirów.

W Terespolu - podał rzecznik lubelskiej IAS - na wjeździe do Polski przez osobowe przejście graniczne w kolejce stoi 100 samochodów, a czas oczekiwania to 2 godziny. Na wyjeździe na Białoruś odprawy odbywają się na bieżąco. W ciągu ostatniej zmiany w Terespolu odprawiono w obu kierunkach 778 pojazdów, w tym 693 samochody i 85 autokarów.

10 lutego br. zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (woj. podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie. W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl