O zakończeniu dystrybucji węgla na preferencyjnych warunkach poinformował w komunikacie Urząd Miasta w Lublinie. "Udało się wyprzedać cały zapas surowca zamówiony u podmiotu wprowadzającego paliwo do obrotu. W Lublinie z możliwości zakupu preferencyjnego skorzystało około 35 proc. uprawnionych mieszkańców, którzy złożyli wnioski" - przekazał zastępca dyrektora Wydziału Energii i Klimatu Jacek Bednarczyk.

Od grudnia ub.r. prowadzona była w Lublinie dystrybucja węgla na preferencyjnych warunkach. Sprzedaż surowca prowadziły trzy składy węglowe, z którymi miasto podpisało umowy. Mieszkańcy mogli zakupić paliwo w cenie 2 tys. zł za tonę.

Jak wyjaśnił ratusz, w tym czasie wydano potwierdzenia uprawniające do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach 2,3 tys. gospodarstwom domowym na łączną ilość ponad 5,5 tys. ton surowca.

"Ostatecznie z możliwości zakupu skorzystało 836 mieszkańców. W sumie sprzedano blisko 1,5 tys. ton paliwa, w tym ponad 1,3 tys. ton frakcji orzech/gruby oraz ok. 154 tony frakcji groszek/ekogroszek" - podano w komunikacie.

Pod koniec kwietnia zakończył się okres sprzedaży preferencyjnej węgla, a dokumenty uprawniające do zakupu surowca utraciły ważność. Ratusz poinformował jednocześnie, że nie będzie prowadzić tzw. sprzedaży końcowej. Dlatego mieszkańcy Lublina, którzy nadal są zainteresowani zakupem węgla na warunkach preferencyjnych, będą mogli nabyć paliwo w dowolnej gminie, która ogłosi prowadzenie sprzedaży końcowej.

Jak dodano, po szczegóły dotyczące zasad sprzedaży oraz nowych wniosków o zakup paliwa, należy zgłaszać się do poszczególnych gmin, które przystąpiły do tego procesu.

W połowie lipca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki zobowiązał spółki PGE Paliwa i Węglokoks do importu węgla odpowiedniego dla gospodarstw domowych. W listopadzie 2022 r. w życie weszła ustawa przewidująca, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od wskazanych podmiotów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Podmioty, które mogły sprzedawać węgiel dla samorządów, to Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz LW Bogdanka. Do zakupu uprawnione były gospodarstwa domowe, którym przysługiwał dodatek węglowy. Pojedyncze gospodarstwo mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w 2022 r. i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl