PARTNERZY PORTALU

MG: spadają środki firm na inwestycje

  • Autor: PAP
  • Dodano: 20 cze 2013 12:43

Przedsiębiorstwa mają coraz mniej pieniędzy na inwestycje. Na koniec I kwartału ich wartość przekraczała 157 mld zł i była o 4,6 proc. niższa niż rok wcześniej - ocenia Ministerstwo Gospodarki w materiale dotyczącym nakładów inwestycyjnych firm.

"Potencjalne możliwości samofinansowania inwestycji przez przedsiębiorców są w dalszym ciągu duże, choć nieco mniejsze niż przed rokiem. Zmniejszenie możliwości samofinansowania spowodowane jest pogarszającą się sytuacją finansową przedsiębiorstw, wynikającą z jednej strony ze zmniejszenia zysku netto, a z drugiej ze zmniejszenia środków finansowych pozostających w dyspozycji przedsiębiorców. Prognozy dotyczące kształtowania się koniunktury w najbliższych kwartałach nadal obarczone są znaczną skalą niepewności, co przekłada się na ostrożne oczekiwania w zakresie dynamiki inwestycji" - napisano w raporcie.

MG ocenia, że spadkowi nadwyżki inwestycyjnej wygenerowanej w I kwartale 2013 roku (o 7,7 proc.) towarzyszył równoczesny spadek nakładów inwestycyjnych (o 3,0 proc.).

"W rezultacie potencjalne możliwości samofinansowania inwestycji obniżyły się. Przed rokiem nadwyżką inwestycyjną można było sfinansować nakłady 2,9-krotnie wyższe od poniesionych faktycznie, podczas gdy w roku bieżącym wyższe 2,7-krotnie. Spadek nadwyżki inwestycyjnej wynika z pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw znajdującej wyraz w obniżce zysku netto o 13,8 proc." - napisano.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Niezależnie od zaprezentowanego wyżej rachunku, w dyspozycji przedsiębiorców pozostają w dalszym ciągu znaczne, choć zmniejszające się na skutek pogarszającej się kondycji finansowej, środki pieniężne (inwestycje krótkoterminowe). Na koniec I kwartału 2013 roku środki te przekraczały 157 mld zł i były o 4,6 proc. niższe niż rok wcześniej. Środki te umożliwiłyby sfinansowanie w I kwartale 2013 roku 9,2-krotnie wyższych nakładów od poniesionych faktycznie (przed rokiem relacja była wyższa i wynosiła 9,4)" - dodano.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!