To część środków z krajowej puli 8,7 mld zł budżetowego dofinasowania wkładów własnych samorządów, pod kątem regionalnych funduszy unijnych.

Zgodnie z informacją z MFiPR z budżetu państwa w całym kraju 7,6 mld zł zostanie przeznaczone na: 2,4 mld zł - uzupełnienie do środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 3,7 mld zł - uzupełnienie do środków z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, 1,5 mld zł - uzupełnienie do środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Kolejne 1,1 mld zł zostanie przeznaczone na współfinansowanie projektów realizowanych przez państwowe jednostki budżetowe oraz jednostki samorządu terytorialnego w zakresie zadań zleconych z obszaru administracji rządowej za pośrednictwem dysponentów.

"Zależy nam, aby ci, którzy mają problem z wykorzystaniem środków europejskich nie mieli tego problemu chociażby z powodu wkładu własnego. Chodzi o to, żeby wspierać polskich przedsiębiorców, polskich samorządowców i beneficjentów, którzy mogą wykorzystać te środki na wkład własny. Pozwoli to oczywiście wnioskodawcom na to, aby łatwiej sięgać po pieniądze pochodzące z UE" - powiedział Puda na konferencji w Bydgoszczy.

Szef MFiPR podkreślił, że pomimo tego, iż budżet państwa jest w o wiele lepszej sytuacji niż kilka lat temu, to znaczenie środków europejskich jest nadal bardzo istotne. "Robimy wszystko, aby te środki były wykorzystanie w jak największym stopniu" - dodał minister.

Puda zaznaczył, że 300 mln zł dla woj. kujawsko-pomorskiego przeznaczone zostanie na dwa obszary - na uzupełninie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i uzupełnienie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Podał też, że w poprzedniej perspektywie finansowej woj. kujawsko-pomorskie na wkłady własne otrzymało 250 mln zł.

Minister funduszy i polityki regionalnej poinformował również o dodatkowych 9 mln zł na wsparcie miejskiego transportu w Bydgoszczy.

W konferencji udział prasowej wzięli udział również przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Torunia Michał Zaleski i wiceprezydent Bydgoszczy Maria Wasiak.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl