W poniedziałek w Elektrowni Kozienice ma zostać podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej.

Jak podkreśliła w sobotnim wywiadzie szefowa MKiŚ, Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru. "Dolina powstanie w Kozienicach. Będzie przede wszystkim wykorzystywać potencjał Enei (...). Enea z racji tego, że planuje bloki gazowe ma ten potencjał, by wodór móc produkować i potem go użytkować" - powiedziała Moskwa.

Wskazała, że dolina może służyć np. transportowi. "Będzie dużo nowych linii kolejowych, dużo połączeń w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kolej CPK może wykorzystywać właśnie wodór. Już dziś w transporcie jesteśmy liderem produkcji autobusów wodorowych. W transporcie publicznym Polska sobie bardzo dobrze radzi ze zmianą na transport nisko i zeroemisyjny. Wodór jest kolejną nadzieją" - stwierdziła minister klimatu.

Jak podał resort klimatu, w Polsce działa siedem dolin wodorowych (dolnośląska, mazowiecka, podkarpacka, śląsko-małopolska, pomorska, wielkopolska, zachodniopomorska) oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy. Centralną Dolinę Wodorową będą tworzyć podmioty z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego oraz Mazowsza Południowego. Celem dolin wodorowych jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych oraz optymalizacja procesów i kosztów.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl