PARTNERZY PORTALU

Na każde miasto trzeba znaleźć własny pomysł

Na każde miasto trzeba znaleźć własny pomysł
Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli
  • Autor: propertynews.pl (Justyna Łotowska)
  • Dodano: 09 mar 2020 08:20

Zależy nam na inwestycjach, które nie tylko zbudują nam na nowo miasta, ale przede wszystkim zbudują myślenie o tych miastach - mówił w trakcie 4 Design Days 2020 Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli. W trakcie wydarzenia zapowiedział on także nową inicjatywę – konkurs dla młodych adeptów architektury na projekty rewitalizacji w regionie, który zostanie ogłoszony już w 2020 roku.

  • Autor: propertynews.pl (Justyna Łotowska)
  • Dodano: 09 mar 2020 08:20

Jednym z ważnym tematów poruszanych w trakcie tegorocznego 4 Design Days w Katowicach była rewitalizacja miast. Nigdzie jej efektów nie widać lepiej niż na terenie Śląska i Zagłębia. Jak przebiegają jej procesy? O tym w rozmowie z dziennikarzem Jarosławem Kuźniarem opowiadał Kazimierz Karolczak.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to konkretne miasta, które potrzebują konkretnego wsparcia. Jakiego?

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do Metropolii należy 41 miast i gmin, ale trzonem jest 12 miast skupionych wokół Katowic. Mamy też 28 gmin miejsko-wiejskich. Łącznie Metropolię zamieszkuje 2 mln 300 tys. mieszkańców, myślę więc, że jest to potencjał porównywalny z aglomeracją warszawską. Wśród miast naszej Metropolii są świetne przykłady rewitalizacji, pokazujące kierunek, w którym zmierzamy. Nawet 4 Design Days odbywa się przecież na terenie byłej kopalni Katowice, w jednym z najlepiej zrewitalizowanych miejsc w Europie, które zdobyło wiele międzynarodowych nagród, zarówno za budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego, jak i Muzeum Śląskiego. Skalę przemian Śląska i Zagłębia świetnie pokazuje też fakt, że tylko w tym roku powstaje tu aż 10 nowych hoteli.

Na ile architektura Metropolii może i powinna być zunifikowana? W końcu mamy tu aż kilkadziesiąt różnych miast. Jak zadbać o wspólne cechy przy zachowaniu ich różnorodności?

Terenów, które należy zrewitalizować mamy w naszym regionie z pewnością sporo. Jest to chociażby kolejna kopalnia – Mysłowice w centrum Mysłowic, jest też Bytom i wiele innych miejsc. Doskonale zdajemy sobie sprawę z roli promocji nie tylko poprzez kulturę i sztukę, ale i poprzez architekturę. W związku z tym w najbliższym czasie mamy zamiar uruchomić międzynarodowy konkurs na rewitalizację, adresowany dla młodych architektów, z uznanym międzynarodowym jury i możliwością realizacji najlepszych i najciekawszych projektów – tych, które będą na naszą miarę i kieszeń oraz spodobają się mieszkańcom. Chcemy, aby dzięki takim działaniom jak nowy konkurs takich miejsc, jak katowicka Strefa Kultury było jeszcze więcej. Patrzymy na wzór, jakim jest chociażby hiszpańskie Bilbao i Muzeum Guggenheima – kto by wiedział o Bilbao, gdyby nie to właśnie muzeum?

Jak ważne w udanej rewitalizacji są pieniądze?

Może nawet najważniejsze. Dobre sygnały w tym zakresie płyną z Komisji Europejskiej, kiedy wspomina się o systemowym wsparciu dla miast i regionów o industrialnym pochodzeniu. Wiele mówi się o programie transformacji miast, których działalność była do tej pory oparta o wydobycie węgla, a wsparcie dla takich miast może sięgnąć nawet 100 mld zł. Perspektywy na środki unijne są, może się więc okazać, że Górny Śląsk, Zagłębie czy chociażby Wałbrzych będą miały szansę na takie pieniądze, dzięki czemu będzie mogło powstać wiele nowych inwestycji rewitalizacyjnych. Mamy ambicje, aby były to inwestycje najlepsze z możliwych, z ciekawym projektem architektonicznym, takie, które budują i ożywiają przestrzeń naszych miast. Tożsamość to także kwestia wielokulturowości, którą trzeba umieć oddać. Ważne przy tym, aby znaleźć na każde miasto własny pomysł – każde ma przecież swoją własną kulturę i charakter. Zależy nam na inwestycjach, które nie tylko zbudują nam na nowo miasta, ale przede wszystkim zbudują myślenie o tych miastach. Najlepsze rewitalizacje pomagają niejako wciągać mieszkańców w przemiany społeczne. W rewitalizacji nie chodzi o to, żeby wylać beton i zbudować kolejny parking. W naszym regionie dobrze to rozumiemy - mamy światowej klasy architektów, myślę też, że to dobry początek do budowania nowe młodej fali architektów, którzy już wkrótce pokażą, co potrafimy.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!