PARTNERZY PORTALU

Piechociński popiera zachęty podatkowe dla innowacyjnych firm

  • Autor: PAP
  • Dodano: 17 sty 2014 13:05

Korzyści podatkowe są najlepszą zachętą dla firm do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, która przyczynia się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki - ocenia wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Jak podkreślił resort gospodarki w piątkowym komunikacie, propozycja wprowadzenia efektywnej ulgi podatkowej znalazła się w przygotowanym przez niego Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku.

Zdaniem szefa resortu gospodarki ulgi podatkowe to "neutralny, przejrzysty i przewidywalny z punktu widzenia przedsiębiorcy system wsparcia". Zachęty podatkowe mają - w jego opinii - wpływ na podejmowanie przez firmy działalności badawczo-rozwojowej. "Zachęty te muszą być efektywne. Koszty prac badawczo-rozwojowych są bowiem wysokie, a ich efekty często trudne do przewidzenia" - wyjaśnił, cytowany w piątkowym komunikacie, wicepremier Piechociński.

O konieczności efektywnego wsparcia współpracy biznesu i nauki przez państwo rozmawiali 10 stycznia w resorcie gospodarki uczestniczy posiedzenia Krajowej Rady Przedsiębiorczości. Jak podkreśliło MG, dyskusja dotyczyła instrumentów wspierających inwestycje przedsiębiorstw. Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska wskazywała na konieczność wzrostu nakładów na badania i rozwój, by zwiększyć aktywność innowacyjną firm; zgadzali się z nią przedsiębiorcy - poinformował resort.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Resort ocenił, że w Polsce nie ma skutecznych instrumentów fiskalnych wspierających działalność badawczo-rozwojową. "Nie wymuszają one na przedsiębiorcach podejmowania współpracy z jednostkami badawczymi. Funkcjonująca ulga na zakup nowych technologii charakteryzuje się małą dostępnością i skomplikowaną procedurą" - podkreślił.

"Celowe jest zatem zastąpienie jej ulgą podatkową. Prowadzi ona bowiem do zwiększenia nakładów własnych przedsiębiorstw na prowadzenie badań i prac rozwojowych lub ich zamawianie w instytucjach badawczych" - dodało MG.

W 2013 r. Komisja Europejska w ramach Krajowego Programu Reform zarekomendowała przeznaczenie przez Polskę dodatkowych funduszy na rozwój sytemu zachęt podatkowych dla firm. Mają one służyć tworzeniu lepszych warunków do rozwijania innowacyjności.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.236.192.4
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!