"Aż 91 proc. kobiet w naszym kraju uważa, że informatyka to dziedzina zdominowana przez mężczyzn" - wynika z najnowszych badań Google'a, które opublikowała "Rzeczpospolita".

Analizy, na które powołuje się gazeta, wskazują, że kobietom brakuje wystarczającej liczby wzorów do naśladowania w branży IT, z którymi mogłyby się utożsamiać. Poza tym - jak czytamy - problem zaczyna się już na etapie edukacji.

Jak wskazała "Rz", odsetek dziewcząt, które uczyły lub uczą się informatyki, sięga w Polsce 19 proc., a to gorszy wynik niż choćby w Hiszpanii (28 proc.), Francji (24 proc.) czy Rumunii (21 proc.). Co więcej, ledwie 6 proc. kobiet w Polsce twierdzi, że nauka informatyki byłaby postrzegana korzystnie w ich rodzinie, choć taka tematyka interesuje niemal co czwartą z nich (np. w Hiszpanii co trzecią, ale w W. Brytanii już tylko 15 proc.). Przy tym 59 proc. pań nie ukrywa, że wybiera profil studiów, kierując się właśnie rekomendacją rodziców. "To kulturowe zamknięte koło, które nie zmieni postrzegania zawodu programisty jako domeny mężczyzn" - pisze "Rzeczpospolita".

Najnowszy raport Google'a - jak pisze "Rz" - zwraca uwagę na problem z zaangażowaniem uczniów w naukę informatyki.

"Jakość takich lekcji pozostawia wiele do życzenia, tymczasem - z punktu widzenia dziewcząt - ma to duże znaczenie. 34 proc. uczennic w Polsce uważa, że dostęp do +większej ilości zasobów edukacyjnych+ zwiększyłby ich pewność siebie, jeżeli chodzi o zdolność do nauki tego przedmiotu. Tymczasem badania pokazują, że ledwie 16 proc. uczennic i studentek nad Wisłą sądzi, iż rozumie informatykę" - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rz".

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl