Podpisane między Ministrem Klimatu i Środowiska, a Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii memorandum przewiduje pogłębienie współpracy w sektorze wodoru. Rozmowy między ministrami dotyczyły jednak także rozszerzenia współpracy o technologie CCS (wychwyt i sekwestracja dwutlenku węgla) czy zielonego amoniaku.

"Polskie i japońskie podejście do transformacji jest bardzo podobne, obie gospodarki używają i będą używać węgla. Wspólne jest też podejście do transformacji w sposób sprawiedliwy, zarówno dla gospodarek, jak i obywateli" - mówiła Anna Moskwa. W jej ocenie rozwój technologii wodorowych wodoru, CCS i innych technologii zapewniają suwerenność energetyczną.

Jak wskazała, Polska już dziś jest 3. producentem wodoru w Europie, ale ma nadzieję, że również dzięki temu memorandum wodór stanie się częścią polskiego ciepłownictwa i energetyki.

Minister Nishimura oceniał z kolei, że wodór jest przyszłym źródłem stabilności i neutralności klimatycznej. "Polska już posiada strategię wprowadzenia wodoru do gospodarki. A w tym wysiłku wspomagają japońskie firmy jak Toyota czy Toshiba" - zaznaczył. Wyraził jednocześnie nadzieję na rozszerzenie współpracy o CCS, amoniak, czy energetykę jądrową.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl