Projekt "Energy Biznes - farma fotowoltaiczna i pompy ciepła" składa się z budowy farmy fotowoltaicznej wraz z carportami parkingowymi o mocy łącznie 946,98 kW oraz budowy pomp ciepła o mocy 1500 kW. We wtorek podpisano umowę w tej sprawie.

"Przecieramy szlaki, bo tego typu inwestycje i tak dużym zakresie, nie były i nie są prowadzone na żadnym lotnisku w Polsce. Oszczędności finansowe w dzisiejszych czasach to bardzo ważna kwestia, ale nie zapominamy przede wszystkim o ochronie środowiska"- podkreślił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Zaznaczył, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii eliminuje emisję dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery. Dodał, że wszystkie nowe projekty stwarzają jeszcze lepsze warunki do dalszego rozwoju naszego lotniska. Wskazał, że port Olsztyn-Mazury jest jednym z najmniejszych regionalnych portów lotniczych w kraju, ale z bardzo dużym potencjałem.

Inwestycja związana z pompami ciepła zakłada pięć instalacji, które będą zasilały w energię cieplną budynek terminala, wieży kontroli lotów, siedzibę lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej, hangarów lotniskowych oraz budynki administracyjne.

Zaplanowano 235 odwiertów o głębokości 150 metrów każdy, co daje w sumie ponad 35 km bieżących odwiertów. Największa instalacja (o mocy 700 kW) będzie zasilała centralne ogrzewanie oraz zapewnieni ciepłą wodę użytkową w budynku terminala pasażerskiego. W okresie letnim będzie wspomagała agregat wody lodowej, przez co ograniczy zużycie przez niego energii elektrycznej oraz zapewni większą wydajność pomp ciepła w okresie zimowym (latem wymienniki będą chłodziły solankę oddając ciepło do gruntu).

W zakresie farmy fotowoltaicznej oraz carportów projekt zakłada zainstalowanie 2814 sztuk modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 900,48 kW. Carporty parkingowe będą zajmowały powierzchnię około 260 m kw. oraz będą miały moc 46,5 kW, co łącznie daje nam 946,98 kW.

Prezes spółki zarządzającej lotniskiem Wiktor Wójcik podkreślił, że nowa inwestycja przyniesie oszczędności. Z wyliczeń wynika, że będzie to ok. 2 mln zł rocznie.

Całkowity koszt projektu wynosi 26,5 mln zł z czego 60 proc. to unijne dofinansowanie. Instalacja pomp ciepła będzie kosztować blisko 14,5 mln zł, natomiast kwota dofinansowania to ponad 9,7 mln zł. Postępowanie na wybór wykonawcy farmy fotowoltaicznej jest jeszcze w trakcie.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl