"Utworzyliśmy spółkę Grupa Azoty Energia, która będzie skupiać wszystkie "zielone" aktywa energetyczne Grupy Kapitałowej. Integracja kapitałowa z Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica (ZEW Niedzica), z elektrownią fotowoltaiczną Brzezinka i aktywami OZE położonymi w fabrykach lub bezpośredniej bliskości fabryk grupy będzie realizowana przez Grupę Azoty Energia" - powiedział PAP Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty. Dodał, że ta spółka już funkcjonuje. "Jesteśmy gotowi do skutecznego połączenia z ZEW Niedzica" - zapewnił.

Jak mówił, działania Grupy Azoty zmierzają do tego, by ZEW Niedzica była integratorem aktywów energetycznych Grupy Azoty. "Zakładamy, że Grupa Azoty Energia będzie właśnie w ZEW Niedzica. Wyraziliśmy chęć połączenia Grupy Azoty z ZEW Niedzica, Grupa Azoty jest tak skonstruowana, że stanowi organizm zbudowany na wielu stabilnych podstawach. Chcemy, żeby ZEW Niedzica była ważną częścią naszej grupy kapitałowej" - podkreślił Tomasz Hinc.

Jego zdaniem ZEW Niedzica skorzysta na tym kapitałowo i będzie mogła się rozwijać. "Grupa Azoty jest dużym, silnym organizmem, ma jasną perspektywę. Chcemy nasze zielone aktywa energetyczne mocno rozbudowywać. W ZEW są doświadczeni specjaliści z unikalnymi kompetencjami, którzy od lat z sukcesami zajmują się +zieloną energią+. Trudno obecnie na rynku znaleźć takich specjalistów. To jest duża szansa rozwoju, poprzez integrację dla obu firm i województwa Małopolskiego" - wyjaśnił Tomasz Hinc.

Grupa Azoty informowała we wrześniu 2022 r., że po przeprowadzeniu badania due diligence i dokonaniu wyceny spółki Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica podęła decyzję o wystąpieniu do Skarbu Państwa, jedynego akcjonariusza ZEW Niedzica w sprawie integracji kapitałowej tej spółki w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.

Jak wskazała wtedy Grupa Azoty, "dalsze kroki w zakresie potencjalnej realizacji tej integracji oraz jej optymalnej strukturyzacji podlegać będą ustaleniom ze Skarbem Państwa".

Grupa Azoty przekazała, że podstawowym przedmiotem działalności ZEW Niedzica jest wytwarzanie energii odnawialnej w elektrowniach wodnych - elektrowni szczytowo-pompowej Niedzica, elektrowni wodnej Sromowce Wyżne na rzece Dunajec oraz w elektrowniach wodnych Łączany i Smolice na rzece Wisła. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 100 GWh.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl